fbpx

Powstała “żywa” tkanina, która produkuje tlen. Czyżby rewolucja w przemyśle modowym?

Roya Aghighi opracowała „biotkaninę” produkującą tlen. Jej projekt jest odpowiedzią na problemy środowiska naturalnego i ważną wskazówką dla przemysłu odzieżowego.

Powstała tkanina żyje tak jak rośliny, ponieważ zawiera komórki. Potrafi więc pobierać z otoczenia dwutlenek węgla i zamieniać go w tlen. Aby aktywować proces fotosyntezy wystarczy wystawić materiał na działanie promieni słonecznych a po upływie około dwóch godzin rozpoczyna się proces fotosyntezy.

Rozwiązanie pomogli opracować naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Oczywiście technologia ma swoje ograniczenia, tkanina jest bardziej delikatna i nie można jej tak po prostu wyprać w wodzie z proszkiem do prania. Jednak autorka wskazuje tutaj na inny, znacznie ważniejszy aspekt. „Biotkanina” ma sprawić, że ludzie będą z szacunkiem odnosić się do posiadanych ubrań i rzadziej kupować nowe.

Żywa tkanina jest aktualnie w fazie testów, więc nie powstała jeszcze żadna kolekcja, która mogłaby trafić do sklepów. Mamy jednak nadzieje, że wynalazkiem zainteresują się projektanci i branża modowa na całym świecie.

 

 

Źródło: whitemad.pl

Dodaj komentarz