fbpx

„Malarz z Parkinsonem”. Choroba drogą do spełnienia marzenia życia

13 lat temu, po zdiagnozowaniu u niego choroby Parkinsona, 65-letni weteran wojskowy i pracownik socjalny z Hartford w amerykańskim stanie Connecticut postanowił, że zmieni swoją przykrą diagnozę w możliwość spełnienia życiowego marzenia.  Obecnie Norman Greenstein znany jest jako „Malarz z Parkinsonem”.

W szkole średniej był zdolnym rysownikiem, ale dziekan szkoły artystycznej powiedział mu, że nigdy nie uda mu się zostać artystą.

Pokazałem mu swoje prace, a on powiedział: „Problem z nowoczesną sztuką polega na tym, że możesz napluć na płótno i nazwać to sztuką’ – tak właśnie myślał o moich pracach, więc  przestałem je tworzyć”.

Norman odłożył swoje marzenia na bok i z poświęceniem oddał się życiu rodzinnemu, zapewniając utrzymanie żonie i trójce dzieci. Przez lata podejmował próby realizacji swojej pasji, ale rzeczywistość i obowiązki zawsze brały górę nad jego tęsknotą za twórczą ekspresją.

Malarz z Parkinsonem

Kiedy zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona, opowiedział synowi o tym, jak bardzo chciałby rozpocząć nowe życie jako malarz.
„Ojciec nadal walczył z obciążeniami i zmagał się ze swoimi dolegliwościami, aby móc dalej malować” – wyznał  jego syn Gabe Greenstein. „Zainspirowani tym faktem, razem z moim bratem Stevenem rozpoczęliśmy projekt, w który zaangażowała się cała nasza rodzina. Chcieliśmy rozpowszechnić informację o twórczości naszego taty,  o jego doświadczeniach i misji pomocy innym osobom, ciepiącym na tę chorobę „.
Uruchomiono galerię internetową, w której prezentowane są odważne kolorystycznie płótna Norman.  Gabe przeprowadził także wywiad z ojcem i opublikował go w formie  pamiętnika zatytułowanego: „Splunięcie na płótno: Opowieść o malarzu z  Parkinsonem”.

Malarz z Parkinsonem

W 2018 roku Norman zaczął sprzedawać swoje pierwsze obrazy, a galerie wystawiają jego prace. Zespół pracuje również nad wydaniem pierwszej cyfrowej kolekcji sztuki Normana. 20% ze wszystkich sprzedaży jest przekazywane na rzecz dwóch fundacji zajmujących się badaniami nad chorobą Parkinsona.

Zobacz więcej  dzieł Normana na jego oficjalnej na stronie ParkinsonsPainter.com.

Poniżej  fragment wideo z programu TODAY (w oryginale).

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Dodaj komentarz