fbpx

33 firmy zmniejszyły czas pracy do 4 dni, przez pół roku. Oto wyniki tego eksperymentu

33 firmy z sześciu różnych państw przeprowadziły nowatorski eksperyment, wprowadzając na pół roku czterodniowy tydzień pracy. Wynik eksperymentu okazał się niezwykle korzystny, właściwie każde przedsiębiorstwo odnotowało wzrost przychodów, poprawę zdrowia i samopoczucia pracowników oraz pozytywny wpływ na środowisko.

Wynik eksperymentu jest już znany, teraz nadszedł czas, by wasza firma przestała pracować w piątki (lub poniedziałki). Najnowszy i być może najbardziej przekonujący dowód przemawiający za przejściem na czterodniowy tydzień pracy, to wynik sześciomiesięcznej próby rozpoczętej w lutym 2022 r. 33 firmy działające w sześciu różnych państwach zmniejszyły obciążenie pracowników do czterech dni, czyli 32 godzin tygodniowo.

Autorem eksperymentu była organizacja 4 Day Week Global. Miał on na celu sprawdzenie, czy pracownicy mogą być równie wydajni, poświęcając 80 proc. czasu, a wszystko to za takie samo wynagrodzenie. Wyniki okazały się w przeważającej mierze pozytywne. Firmy biorące udział w programie odnotowały wzrost przychodów, poprawę zdrowia i samopoczucia pracowników oraz pozytywny wpływ na środowisko. Po tym sukcesie sto kolejnych firm, które łącznie zatrudniają tysiące osób, rozważa lub już wdraża takie samo podejście.

Wyniki nowego raportu były jednoznaczne. Czterodniowy tydzień pracy jest lepszy dla wszystkich.

Może brzmi to niekonwencjonalnie, ale działa

Na początku eksperymentu pracownicy Soothing Solutions, irlandzkiej firmy z Dundalk produkującej tabletki na kaszel dla dzieci, byli sceptycznie nastawieni wobec możliwości wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, nie mówiąc już o opłacalności. Jednak założycielki Sinéad Crowther i Denise Lauaki wiązały z tym duże nadzieje. Firmę założyły w 2017 r. pierwszych pracowników, zatrudniły w 2022 r. Kiedy w 2021 r. Crowther dowiedziała się o programie 4 Day Week, uznała, że to dobry sposób na przyciągnięcie i zatrzymanie talentów.

Odkąd Soothing Solutions zatrudniło pierwszych pracowników, żaden z nich nie odszedł z firmy. Crowther w rozmowie z Insiderem przyznała, że reakcje pracowników na 4-dniowy tydzień pracy są bardzo pozytywne.

— Jedna z naszych pracownic ma starszego rodzica, który był śmiertelnie chory, a ona mogła spędzać z nim trzy, cztery dni w tygodniu — mówi. — Zwierzyła mi się, że nic nie zwróci jej tego czasu. Nie mogłaby tego robić w żadnej innej pracy — dodała.

Inna pracownica w czasie wolnym mogła realizować swoją pasję do fotografii. Crowther przyznała, że “okazała się fantastycznym fotografem”.

Ponieważ Soothing Solutions rozpoczęło działalność w systemie czterodniowego tygodnia pracy, założyciele nie mają do czego porównać rozwoju firmy, ale Crowther nie obawia się, że taki tryb pracy może mieć negatywny wpływ na biznes, nawet w miarę rozwoju firmy. Kiedy rozmawialiśmy, Soothing Solutions właśnie weszło na platformę Amazon i rozpoczęło sprzedaż w Wielkiej Brytanii. Produkty firmy są dostępne w Irlandii, Irlandii Północnej, na Cyprze i w Szkocji, a w planach jest dalsza ekspansja.

— Nie mamy absolutnie żadnych obaw — powiedziała. — Może brzmi to, jak szaleństwo, ale to działa — dodała.

4 Day Week Global to organizacja non-profit, która promuje czterodniowy tydzień pracy, pomagając firmom we wprowadzaniu go w życie oraz finansując badania nad przyszłością rynku pracy. Organizacja powstała po sukcesie przełomowego programu próbnego w nowozelandzkiej firmie Perpetual Guardian, należącej do jej założyciela Andrew Barnesa. W celu przeprowadzenia eksperymentów w firmach i przeanalizowania ich wyników grupa nawiązała współpracę z naukowcami z Harvard Business School, Oxford University i University of Pennsylvania.

Ruch na rzecz czterodniowego tygodnia pracy nabiera rozpędu po fali odejść, która miała miejsce po pandemii i naciskach ze strony pracowników, by przemyśleć sposób, w jaki pracujemy. Bolt, startup technologiczny, był pierwszym jednorożcem, który wypróbował tę metodę w 2021 r. i uznał ją za tak udaną, że wdrożył ją po trzech miesiącach. Inne próby wprowadzenia krótszych tygodni również okazały się sukcesem. Eksperyment przeprowadzony w 2021 r. na Islandii przyniósł pozytywne rezultaty, a w 2019 r. Henley Business School przeprowadziła badania, które wykazały, że w dwóch trzecich firm stosujących czterodniowy tydzień pracy wzrosła wydajność pracowników.

Mimo to można usłyszeć głosy sprzeciwu. Krótszy tydzień pracy może oznaczać, że obciążenie pracowników będzie rosło każdego dnia, powodując raczej większy, niż mniejszy stres. W przypadku firm, które doświadczają znacznie większego natężenia pracy w okresie świątecznym, lub letnim, rozszerzenie programu na cały rok może okazać się niemożliwe. Wiele firm, takich jak banki czy firmy ubezpieczeniowe, które wymagają całodobowej obsługi klienta, lub organizacje prasowe, które śledzą 24-godzinny cykl informacyjny, nie są w stanie zamknąć się nawet na jeden dzień w tygodniu. Jednak w takich przypadkach firmy mogą podejść do czterodniowego tygodnia pracy w taki sam sposób jak do weekendów. Wystarczy tak ułożyć harmonogramy pracy zespołów, by zawsze ktoś pracował.

Same plusy

Trwające obecnie dążenie do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy nie jest pierwszym przypadkiem zmiany tradycyjnego modelu pracy. Do 1926 r. standardowy tydzień pracy w USA trwał sześć dni. Następnie Henry Ford skrócił tydzień pracy w firmie noszącej jego nazwisko do pięciu dni. Wierzył, że dodatkowy dzień wolny zwiększy produktywność pracowników i da im więcej czasu wolnego, aby mogli wydać więcej pieniędzy, najlepiej na samochody Forda. Trend się przyjął i po zorganizowaniu się pracowników na rzecz zmiany, Fair Labor Standards Act ustanowił normę dla tygodnia pracy na 44 godziny. Poprawka z 1940 r. ustanowiła obecnie standardowy 40-godzinny tydzień pracy. Obecnie nasze normy dojrzały do tego, by ponownie je zmienić.

Barry Prost, współzałożyciel irlandzkiej firmy Rent a Recruiter, specjalizującej się w pozyskiwaniu pracowników, wziął udział w sześciomiesięcznej próbie czterodniowego tygodnia pracy, aby rozwiązać problem rotacji pracowników, a więc bolączkę trapiącą wiele firm od czasu pandemii koronawirusa. W momencie wybuchu pandemii firma Rent a Recruiter przechodziła już na stały model pracy zdalnej, a po zapoznaniu się z programem postanowiła również wypróbować czterodniowy tydzień pracy. Dla Prosta szczególnie ważne było to, by zmiana nie zaszkodziła klientom. Mimo tych zastrzeżeń Prost powiedział mi, że klienci nie tylko przychylnie odnieśli się do zmienionego harmonogramu, ale niektórzy nawet pytali o możliwość wdrożenia tej polityki we własnych firmach.

Co najważniejsze, nowe podejście przyniosło ogromne korzyści małej firmie, która zatrudnia 20 osób. W ciągu sześciomiesięcznego okresu próbnego firma Rent a Recruiter podwoiła swoje zyski brutto i obliczyła, że w tym czasie podwoiła się także wydajność jej pracowników. I choć nie było to częścią planu, Prost powiedział mi, że korzyści pojawiły się nie tylko w wynikach firmy. — Mamy kierowniczkę, która jest również psychoterapeutką. Teraz może poświęcić więcej czasu na swoją praktykę terapeutyczną — powiedział. — Mamy rodziców, którzy mogą odprowadzać i przyprowadzać ze szkoły czy przedszkola dzieci i spędzać z nimi czas w piątek, czego nie mogliby robić w 5-dniowym trybie pracy — dodał.

Choć dobre samopoczucie pracowników i ich zatrzymanie w firmie są ważne, proces ten niespodziewanie wiązał się również ze wzrostem przychodów. Wśród 16 firm biorących udział w badaniu, które dostarczyły dane dotyczące finansowe przychody, w sumie wzrosły o 8,14 proc. Wśród nich są takie, których wzrost przychodów w porównaniu z analogicznym półroczem roku poprzedniego był 40-proc.

Firmy, które wzięły udział w eksperymencie, nie odnotowały prawie żadnych minusów. Żadna z 27 firm, które wypełniły ankietę końcową dla uczestników, nie powiedziała, że planuje powrót do pięciodniowego tygodnia pracy. Prawie wszyscy spośród 495 pracowników biorących udział w próbie chcieli utrzymać czterodniowy tydzień pracy. Jak wynika z ankiet przeprowadzonych po zakończeniu próby, wszyscy, od prezesów i menedżerów po młodszych pracowników, zauważyli daleko idące korzyści.

Mniejsza liczba godzin pracy może pomóc środowisku

Choć zwolennicy czterodniowego tygodnia pracy zwracają uwagę przede wszystkim na efekty biznesowe, takie jak przychody lub samopoczucie pracowników, to jednak istnieją również mniej oczywiste zalety.

Po pierwsze, krótszy czas pracy wiąże się z mniejszą emisją dwutlenku węgla. Ludzie mniej jeżdżą do pracy, a firmy zużywają mniej energii. Badanie 4 Day Week wykazało, że uczestnicy spędzali o godzinę mniej czasu na dojazdach do pracy niż przed rozpoczęciem badania. Jak powiedziała mi Orla Kelly, socjolożka środowiska z University College Dublin, która była głównym badaczem w badaniu 4 Day Week, krótszy tydzień pracy pomaga ludziom dokonywać bardziej proekologicznych wyborów.

— Kiedy ludzie pracują dłużej, mają tendencję do wchodzenia w cykl praca-wydatki, w którym wzorce konsumpcji są dość intensywne — powiedziała Kelly.

Mając mniej wolnego czasu, ludzie chętniej kupują żywność w plastikowych opakowaniach jednorazowego użytku, jeżdżą do pracy samochodem, zamiast chodzić pieszo lub korzystać z transportu publicznego i wydają więcej pieniędzy na dobra materialne. Kelly powiedziała mi, że ponieważ trudno to zmierzyć, badania są wciąż w początkowej fazie, ale ma nadzieję, że uda jej się bardziej zgłębić ten problem i przedstawić dokładniejsze dowody na korzyści dla środowiska wynikające z krótszego tygodnia pracy.

Źródło: time.com

 

 

 

2 thoughts on “33 firmy zmniejszyły czas pracy do 4 dni, przez pół roku. Oto wyniki tego eksperymentu

  • 14 września 2023 at 21:19
    Permalink

    Wspaniale, czekam aż szpitale , elektrownie , lekarze rodzinni ,transport , sklepy nie będą pracować przez 3 dni w weekend. Rewelacja ! A potem jeszcze przedłużyć do poniedziałku !!! – jak by to usłyszał Chińczyk lub Hindus , pękliby ze śmiechu.

    Reply

Dodaj komentarz