fbpx

Sąsiedzi współpracują przy poprawie zdrowia dzieci w Burundi

Z pomocą międzynarodowej organizacji charytatywnej, Concern Worldwide, Grupy Opieki (z ang. Care Groups) przekształcają sposób opieki nad dziećmi w społecznościach dotkniętych ubóstwem i głodem w Burundi.

Grupy tworzone przez lokalnych wolontariuszy, pracują przy aktywizacji całych społeczności, by wpłynąć na ich zachowanie. Celem jest zwiększenie świadomości rodziców, a co za tym idzie poprawa zdrowia i samopoczucia okolicznych dzieci.

Wolontariusze (przeważnie krzewiciele zdrowia w danej społeczności) spotykają się z trenerem i zdobywają wiedzę, jak uczyć innych dobrych nawyków zdrowotnych, które mogą zmniejszyć liczbę zachorowań i śmierci dzieci w powodu najczęściej występujących tam schorzeń: malarii, chorób z niedożywienia, biegunkowych oraz układu oddechowego.
Informacje te są rozpowszechniane w danej społeczności od sąsiada do sąsiada przez Grupy Opieki, rozszerzając znacznie pozytywne skutki działania istniejącego systemu opieki zdrowotnej.

Diane Nzeyimana and his son Lievin (1 years 3 months). She said that care group volunteers are of great importance."My son has better health than its big brothers and sisters when they were the same age."she now knows how to prevent illness of his child, being careful hygiene of her child,she knows also about family planning and its balanced diet.

Diane Nzeyimana (zdjęcie powyżej), matka trójki dzieci, przekonana o wadze zdobywanej wiedzy, nigdy nie opuszcza zebrań Grupy Opieki.
„Mój młodszy syn Lievin jest zdrowszy niż jego starsze rodzeństwo, gdy było w jego wieku” – mówi. Przypisuje to umiejętnościom zdobytym od wolontariuszy z lokalnej Grupy Opieki.
„Wolontariusze są dla nas bardzo wartościowi, ponieważ pomagają nam poprawić zdrowie naszych dzieci. Dzięki nim wiemy, jak w sposób zbilansowany karmić nasze dzieci. Wiem także, jak mogę zapobiegać chorobom moich dzieci dzięki poprawie higieny. W rezultacie dostrzegam, jak zdrowy jest dziś mój syn Lievin” – mówi Diane.
Efektywność Grup Opieki w okolicy zainspirowała grupę matek z Rugwizy – niedawno powstałej wsi w Burundi – do założenia własnej grupy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Grupach Opieki, odwiedź stronę Concern Worldwide. (https://www.concern.net/where-we-work/africa/burundi)

Źródło: goodnewsshared.com

Foto: Irénée Nduwayezu/Burundi/2015

Opracowała: Anna Zygmunt

Dodaj komentarz