fbpx

Zapisał w testamencie 60 tys. USD na oddział kardiologii szpitala w Szczecinie

Kapitan żeglugi wielkiej, który zmarł w sierpniu ubiegłego roku, przekazał w spadku 60 tysięcy dolarów na rzecz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie — informuje placówka. Zgodnie z wolą darczyńcy, pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup sprzętu dla oddziału kardiologii.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie zamieścił na swojej stronie internetowej podziękowanie za środki finansowe, które otrzymał w spadku od zmarłego kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Saka.

60 tysięcy dolarów na zakup sprzętu medycznego dla kardiologii

Jak poinformował szpital, w swoim testamencie kapitan “zobowiązał spadkobierców testamentowych do wypłacenia tytułem zapisu zwykłego kwoty 60.000,00 USD na rzecz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego w celu wyposażenia oddziału kardiologii”.

“Chylimy czoła i przesyłamy wyrazy naszej wdzięczności — śp. kpt. ż.w. Zbigniewowi Sakowi, ale również jego dzieciom, którzy dbają o wypełnienie woli ojca. Dziękujemy — w imieniu szpitala i naszych pacjentów kardiologicznych, którzy z pewnością skorzystają z darowizny Pana Kapitana” – napisali przedstawiciele szpitala.

Pionier polskiej żeglugi promowej

Kapitan był w Szczecinie znaną osobowością, autorem wielu publikacji o żegludze i morzu. Dyplom kapitana żeglugi wielkiej uzyskał w 1959 r. – był wtedy najmłodszym kapitanem w polskiej powojennej flocie morskiej. Był jednym z pionierów polskiej żeglugi promowej, a także jednym z pomysłodawców i założycieli Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu i twórcą linii promowej Świnoujście-Kopenhaga i Gdynia-Karlskrona. Zmarł 4 sierpnia ubiegłego roku w wieku 93 lat.

 

Dodaj komentarz