fbpx

Nowa Zelandia jako pierwsza wprowadza “prawo klimatyczne”

Nowa Zelandia jako pierwszy kraj na świecie wprowadza przepisy zmuszające firmy z sektora finansowego do informowania o skutkach zmian klimatycznych. Nowe prawo jest kolejnym krokiem do założonego wcześniej celu, którym jest osiągnięcie neutralności emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Według opinii ekspertów, zatrzymanie zmian klimatycznych jest niemożliwe bez zmian systemowych, które powinny być wprowadzane na całym świecie. Nowe przepisy, które mają być wprowadzone przez w Nowej Zelandii, zobowiążą firmy z sektora finansowego do uwzględniania w swoich działaniach wpływu na klimat.

Mówiąc ogólnie,  instytucje bankowe oraz m.in. ubezpieczyciele będą musiały ujawniać, w jaki sposób ich działalność wpływa na zmiany klimatu, oraz wyjaśnić, w jaki sposób będą zarządzać ryzykiem i szansami związanymi z klimatem oraz oceniać firmy, które pożyczają od nich pieniądze, pod kątem ich wpływu na środowisko.

Zmiany wejdą w życie w 2023 r.

„To, że Nowa Zelandia stanie się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził takie prawo, oznacza, że mamy możliwość pokazania prawdziwego przywództwa i utorowania drogi innym krajom do wprowadzenia obowiązku ujawniania informacji związanych z klimatem” – powiedział nowozelandzki minister ds. handlu i konsumentów David Clark. Jak dodał, niektóre firmy publikują już raporty o tym, jak zmiany klimatyczne wpływają na ich działalność, strategię i sytuację finansową, ale to wciąż nie wystarcza.

“Nie uda nam się osiągnąć zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., jeśli sektor finansowy nie wie, jaki wpływ mają jego inwestycje na klimat. Nowe prawo sprawi, że zagrożenia klimatyczne staną się podstawą podejmowania decyzji finansowych i biznesowych” – komentuje na łamach CNN minister ds. zmian klimatu James Shaw.

W tym tygodniu odbędzie się pierwsze czytanie ustawy w parlamencie. Jeśli zostanie przyjęta, sektor finansowo-ubezpieczeniowy będzie musiał zacząć raportowanie wpływu na zmiany klimatyczne w 2023 r.

Źródło: dailymaverick.co.za

Dodaj komentarz