fbpx

Robot który uczy segregacji odpadów. Pomysł 12-latków z Lublina

Uczniowie z Lublina skonstruowali robota, który uczy zasad segregacji odpadów. Urządzenie mówi po polsku i po angielsku. Młodzi wynalazcy wezmą udział w zawodach First Lego League w Niemczech. 

W skład zespołu ROBO TEAM wchodzi kilkoro 12-latków. Uczniowie spotykają się dwa razy w tygodniu, aby pod okiem trzech nauczycieli pracować nad inteligentnym robotem, którego zadaniem ma być szerzenie wiedzy na temat segregacji odpadów. Jednym z opiekunów projektu jest prof. Bogdan Księżopolski z Wydziału Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Pracują bardzo solidnie, nie opuszczają zajęć. Muszę przyznać, że zaskakują mnie tym, że bardzo szybko się uczą – mówi w rozmowie z TOK.fm prof. Bogdan Księżopolski.

Efekty pracy młodych wynalazców można śledzić na Facebooku.

Uczniowie mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy – innowacyjny robot trafił do półfinału FLL Hungary & Poland. Teraz pojedzie do Niemiec na FIRST LEGO League Global Innovation Award, po tym jak w krajowych eliminacjach pokonał 67 innych projektów. W Niemczech jury wybierze z kolei 20 zwycięskich prototypów, które powalczą o główną nagrodę w Orlando na Florydzie.

– Przychodzenie tutaj to fajna zabawa i nauka – mówią uczniowie.

– Największą satysfakcję daje to, że uczymy się razem pracować, w grupie, a dzięki temu zdobywamy nagrody – tłumaczy Mateusz.

– Po pierwsze bawimy się, a po drugie – uczymy się nowych umiejętności, na przykład budowania albo programowania, ćwiczymy współpracę i jest bardzo fajnie – dodaje Dominik.

Młodzi wynalazcy uczęszczają do czterech lubelskich szkół: Społecznej Szkoły Podstawowej im. S.F. Klonowica w Lublinie, Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie oraz społecznej Szkoły Podstawowej im. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku.

Źródło: Tok FM, fot: RoboTeam

Dodaj komentarz