fbpx

Skały, kamyki i piasek. Metafora życia w słoiku po majonezie

Skały, kamyki i piasek to znana przypowieść o tym, co nadaje znaczenie naszemu życiu. Przeczytaj inspirującą historię z morałem.

Pewien profesor filozofii stanął kiedyś przed swoją grupą studentów  z dużym, pustym słojem po majonezie. Wypełnił go po brzegi dużymi kamieniami i zapytał swoich studentów, czy słoik jest pełny.

Wszyscy studenci zgodzili się, że słoik jest pełny.

Następnie dodał do słoika małe kamyczki i trochę nim potrząsnął, aby kamyczki mogły się rozproszyć wśród większych kamieni. Następnie ponownie zapytał: „Czy teraz słoik jest pełny?”.

Studenci zgodzili się, że słoik jest nadal pełny.

Następnie profesor wsypał do słoika piasek, aby wypełnić wszystkie pozostałe puste miejsca.

Studenci ponownie zgodzili się, że słoik jest pełny.

Metafora

W tej historii słoik reprezentuje twoje życie, a kamienie, kamyki i piasek to rzeczy, które wypełniają twoje życie. Skały reprezentują najważniejsze projekty i wydarzenia, które się w nim dzieją, takie jak spędzanie czasu z rodziną i dbanie o zdrowie. Oznacza to, że gdyby kamyczki i piasek zniknęły, słoik nadal byłby pełny, a Twoje życie nadal miałoby sens.

Kamyki reprezentują te rzeczy w twoim życiu, które mają znaczenie, ale bez których mógłbyś żyć. Kamyczki to z pewnością rzeczy, które nadają Twojemu jakiś życiu sens, takie jak praca, dom, hobby i przyjaźnie, ale nie są one niezbędne do tego, abyś uznać nasze życie za spełnione.  Te rzeczy często przychodzą i odchodzą, nie są trwałe ani istotne dla Twojego ogólnego dobrobytu.

Wreszcie piasek reprezentuje pozostałe wypełniające rzeczy w Twoim życiu i dobra materialne. To mogą być małe rzeczy, takie jak oglądanie telewizji, przeglądanie ulubionej strony mediów społecznościowych lub załatwianie spraw. Te rzeczy nie znaczą wiele dla Twojego życia jako całości i prawdopodobnie są robione tylko po to, aby wypełnić czas lub wykonywać  niesistotne  zadania.

Morał

Jeżeli zaczniesz wypełniać słoik piaskiem, nie znajdziesz już przestrzeni dla kamieni lub kamyków. To odnosi się do rzeczy, które wpuszczasz do swojego życia. Jeśli spędzisz cały swój czas na rzeczach małych i nieistotnych, zabraknie ci miejsca na te, które są naprawdę ważne.

Aby mieć bardziej efektywne i wydajne życie, zwracaj uwagę na „kamienie”, ponieważ to one są kluczem do długotrwałego dobrostanu i szczęścia.

TU przeczytasz inną przypowieść o poszukiwaniu szczęścia, a TUTAJ inspirującą przypowieść o życiowych trudach.

 

Źródło: Develop Good Habits

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

One thought on “Skały, kamyki i piasek. Metafora życia w słoiku po majonezie

  • 15 listopada 2021 at 20:07
    Permalink

    Moj profesor z filozofii, zamiast piasku dolal piwo i powiedzial: „Jak widzicie, w zyciu jest zawsze miejsce na piwo!”:)

    Reply

Dodaj komentarz