fbpx

6 najpiękniejszych jezior na świecie. Uważaj na Diabelskie Jezioro!

Zwykłe jeziora mogą być tak samo urokliwe jak morza czy oceany. Wulkaniczne, polodowcowe czy solne – wszystkie zachwycają niezwykłą kolorystyką i właściwościami. Znaleźliśmy dla was zdjęcia najpiękniejszych jezior, które wcale nie są zrobione w Photoshopie! Które z miejsc chcielibyście odwiedzić?

Pink Lake, Australia

W zachodniej Australii, w regionie Golden Outback, znajduje się delikatnie zaróżowione jezioro o nazwie „Pink Lake”. Nietypowa (dla jeziora) barwa jest wynikiem glonów i bakterii, które produkują beta-karoten – barwnik potrzebny im do przetrwania. Bogactwo planktonu przyciąga w to miejsce skrzydlatą faunę – m.in. sieweczki czarnogłowe i szydłodzioby. Jezioro jest bogactwem soli, którą wydobywa się i przetwarza do celów kuchennych.

najpiękniejszych jezior
Pink Lake, Australia

 

Jeziora Plitwickie, Chorwacja

W najstarszym Parku Narodowym w  Chorwacji istnieje aż 16 jezior kresowych, które są połączone wodospadami – niektóre z nich położone na wysokości 636 m n.p.m. Kolorystyka jezior wprawia w zdumienie – woda zawiera węglan wapnia i mieni się różnymi barwami w zależności o pogody, temperatury, pory roku i … uważnego patrzenia. Park Narodowy od kilku lat widnieje na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

najpiękniejszych jezior
Jeziora Plitwickie, Chorwacja

Morning Glory Pool, Stany Zjednoczone

Morning Glory Pool to gorące źródła, których temperatura sięga nawet 70 stopnic C. Zbiornik pełen sinic znajduje się na terenie parku Yellowstone i mieni się zielenią i czerwienią, ale wytrawne oko dostrzeże także inne kolory – pomarańczowy i żółty. Sinice są efektem nierozsądnej i nadmiernej turystyki. Każdego roku tysiące osób wrzuca do akwenu śmieci i … monety. Efekt? Zbyt mało tlenu i szybki rozrost bakterii, który „zazielenia” wodę.

najpiękniejszych jezior
Morning Glory Pool, Stany Zjednoczone

Jeziora na wyspie Flores, Indonezja

Trzy jeziora wulkaniczne na wyspie Flores położone są w kraterze wulkanu Kelimutu i noszą symboliczne imiona: „Starych ludzi”, „Młodych mężczyzn i dziewcząt” oraz „Zaczarowane”. Pierwsze z nich ma barwę błękitną, podczas gdy dwa pozostałe mienią się barwami zieleni, pomarańczu, brązu i czerwieni. Zdaniem badaczy to efekt reakcji chemicznych zachodzących pod wpływem gazów wulkanicznych.

najpiękniejszych jezior
Jeziora na wyspie Flores, Indonezja

Diabelskie Jezioro, Wai-o-tapu, Nowa Zelandia

Devil’s Bath, czyli geotermalne „Diabelskie jezioro”, w rezerwacie obok miasta Rotorua w północnej części wyspy ma kilkuset lat i wysoką aktywność geotermalną. Jego seledynowa barwa jest zasługą składu – jezioro pełne jest siarki i minerałów wulkanicznych. Dla postronnego obserwatora „Diabelskie Jezioro” wydaje się „żywe” i wciąż w ruchu – paruje, wrze, czasem nawet wybucha i pieni się przy brzegu, a jego temperatura sięga do 200 stopni C. I choć akwen znalazł się na liście „200 najbardziej surrealistycznych miejsc na świecie” musimy ostrzec – w jego rejonie pachnie… diabelsko!

najpiękniejszych jezior
Diabelskie Jezioro, Wai-o-tapu, Nowa Zelandia

Perito Moreno, Argentyna

5 km szerokości, 30 km długości i wysokość, która sięga do 70 m n.p.m. To polodowcowe jezioro w argentyńskiej części Patagonii – Perito Moreno. Imponujących rozmiarów jezioro ma bladobłękitny, a niekiedy biały kolor, który zmienia barwę w zależności od nasłonecznienia. Im więcej słońca, tym więcej bieli – to złudzenie optyczne powstałe na skutek odbijania się lodowca na tafli jeziora. Perito Morenno nie tylko miejsce ważne pod względem turystycznym, ale również trzecia najważniejsza rezerwa wody pitnej na świecie.

najpiękniejszych jezior
Perito Moreno, Argentyna

 

Te jeziora zachwycają. W Polsce też mamy się czym pochwalić. Przeczytaj o niezwykłym jeziorze w kształcie serca. 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: National Geographic

 

Dodaj komentarz