fbpx

Polski satelita dostarczył pierwsze zdjęcia z kosmosu

Stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1 dostarczył pierwsze obrazy z rejonów równikowych, przetworzone za pomocą sztucznej inteligencji. Michał Zachara, wiceprezes firmy KP Labs, podkreślił, że możliwości ich modułu do przetwarzania danych mogą wpłynąć rewolucyjnie na różne obszary, w tym badania klimatu.

Satelita Intuition-1, projekt KP Labs, został wysłany w przestrzeń kosmiczną 11 listopada 2023 roku przy pomocy rakiety Falcon 9 od SpaceX Elona Muska.

Wyposażenie satelity obejmuje kamerę hiperspektralną, która może rejestrować obrazy z użyciem szerokiego spektrum światła. W odróżnieniu od tradycyjnych kamer RGB, które używają trzech podstawowych pasm barwnych, sensor na pokładzie Intuition-1 potrafi analizować 192 pasma, w tym te niewidoczne dla ludzkiego oka.

Technologia hiperspektralna umożliwia identyfikację różnorodnych substancji, rodzajów roślinności, minerałów i innych elementów na powierzchni Ziemi, co ma zastosowanie w ekologii, rolnictwie, leśnictwie, górnictwie oraz oceanografii. Przydatna jest również w monitorowaniu środowiska, wykrywając zmiany ekosystemów, śledząc zanieczyszczenia i wspierając zarządzanie sytuacjami kryzysowymi.

Zintegrowany z Intuition-1 system przetwarzania danych, Leopard (DPU), zaprojektowany przez KP Labs, wraz z algorytmami uczenia maszynowego, pozwala na obróbkę danych bezpośrednio na orbicie. Dzięki temu możliwe jest szybkie otrzymywanie istotnych informacji bez konieczności przesyłania do analizy na Ziemię zdjęć z zakłóceniami, takimi jak chmury.

„Intuition-1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska powierzchniowe, poprawiając dokładność i trafność dostarczanych danych. System ten, zaprojektowany w celu zwiększenia precyzji i trafności zebranych danych, oznacza znaczny postęp w technologii kosmicznej opartej na sztucznej inteligencji. Zdolność Leoparda do niezależnego przesiewania ogromnych ilości danych i identyfikowania kluczowych informacji może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami, badania klimatyczne i wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju” – stwierdził Michał  Zachara w oświadczeniu prasowym firmy KP Labs.

Dodaj komentarz