fbpx

Oto warszawski Central Park. Tak wygląda Pole Mokotowskie po remoncie wiosną 2024

Zdjęcia z lotu ptaka przedstawiają odnowione Pole Mokotowskie w Warszawie, które teraz przypomina Nowy Jork z jego słynnym Central Parkiem. Internauci wyrażają swoje zachwyt, mimo że projekt nie został zrealizowany w całości — na przykład brakuje Pawilonów Żywiołów. Jednak wiosną 2024 roku można zobaczyć, jak realizacja projektu pracowni WXCA prezentuje się w rzeczywistości. Jest to park unikalny w skali całego kraju.

Warszawa porównywana do Nowego Jorku

“Jestem oczarowana!”, “Nowe Pole Mokotowskie to dla mnie jak Nowy Jork”, “To nasz własny Central Park, ale nawet lepszy” — to słowa internautów pod zdjęciami opublikowanymi przez miasto na Facebooku. Nie ma wątpliwości, że po renowacji Nowe Pole Mokotowskie w Warszawie stanie się hitem sezonu. Jednak pojawiają się też pytania: Czy będą dodatkowe toalety? Może jakiś punkt widokowy? Z drona widok jest zachwycający, ale z poziomu ziemi widać tylko szczyty dwóch najwyższych budynków — skarżą się mieszkańcy.

Prace zakończyły się z rocznym opóźnieniem. Co więcej, nie wszystkie zaplanowane obiekty zostały zrealizowane. Brakuje trzech pawilonów reprezentujących żywioły: wodę, powietrze i ziemię. Nie odbudowano także fińskich domków, mimo że projekt zakłada ich odnowienie i adaptację na cele kulturalne.

Pole Mokotowskie po modernizacji wiosną 2024 roku

Jest hit! A będzie jeszcze większy, jak wszystko jeszcze bardziej się zazieleni! – chwalą się warszawscy urzędnicy na Facebooku. I pokazali przepiękne zdjęcia z drona z ostatniego weekendu – pięknej, słonecznej niedzieli.

“Nie ma co kryć: Nowe Pole po rewitalizacji wygląda świetnie. – Główna zmiana to naturalizacja stawów. Zamiast 16 tys. mkw betonu mamy nowy układ wodny z roślinnością szuwarową, który daje schronienie zwierzakom. Do tego drewniane podesty, nowe nasadzenia i miejsca do aktywnego spędzania czasu. Jest plenerowa siłownia, miejsce dla rolkarzy, stojaki na rowery i pniaki do wspinaczki. Jest ogród biocenotyczny i sensoryczny, dwa oczka wodne dla czworonogów i nawet hotele dla owadów. I kwiaty! Dużo pięknych, kolorowych okazów “- opisują urzędnicy.

Projekt stworzony przez pracownię WXCA

Projekt ten jest dziełem pracowni WXCA. Byłoby szkoda, gdyby nie okazał się hitem, zwłaszcza że koszt przebudowy Pola Mokotowskiego wyniósł około 40 milionów złotych. Inwestycja została zakończona pod koniec zeszłego roku, a więc wiosna 2024 to pierwszy ciepły sezon w parku i czas, kiedy ludzie mogą go testować na żywo.

Co teraz znajduje się na Polu Mokotowskim?

Główny staw przeszedł ogromną transformację. Żelbetowy zbiornik z lat 70. został zdemontowany. Nowy staw to obiekt całoroczny, z systemem oczyszczania wody działającym na zasadach mechanicznych, chemicznych i biologicznych.

Przebudowano otoczenie głównego stawu. Mieszkańcy mogą tu spacerować po drewnianych podestach i mostkach, a także odpoczywać na siedziskach. Mniejsze stawy również zyskały nowy wygląd i funkcje wypoczynkowe.

Na terenie znajdują się ogrody deszczowe, niecki infiltracyjne i łąki podmokłe. Posadzono nowe rośliny, w tym lipy srebrzyste i szerokolistne, topole szare, jarzęby pospolite i klony jawor. Ponadto zasiano kilka tysięcy krzewów, bylin, pnączy i roślin cebulowych, a także łąki kwietne i nowe trawniki.

Pracownia WXCA jest również odpowiedzialna za projekt odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz