fbpx

Latem pamiętaj o wodzie! Podpowiadamy jak sprawdzić poziom nawodnienia organizmu

Ciało człowieka składa się w 70 proc. z wody. Uzupełnianie płynów jest zatem podstawowym warunkiem naszego zdrowia i już niewielki deficyt może spowodować szkody dla poszczególnych organów ciała. Czy pijesz wystarczająco?

Woda w organizmie człowieka odpowiedzialna jest za: prawidłowy przebieg procesów metabolicznych (m.in. białek, tłuszczów, węglowodanów), termoregulację, usuwanie ubocznych produktów przemiany materii (m.in. toksyn, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu), transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych. Niedobór wody może przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych, w tym podatności na stłuczenia i złamania, choroby nerek i pęcherza moczowego, chorób serca, płuc, jelita grubego oraz zaparć czy nawet zespołu suchego oka.

 

Ile wody należy wypijać?

Opierając się na najlepszych dostępnych danych, instytucje europejskie, amerykański Instytut Medycyny oraz Światowa Organizacja Zdrowia rekomendują każdemu człowiekowi od ośmiu do jedenastu szklanek wody dziennie dla kobiet oraz od dziesięciu do piętnastu szklanek dziennie w przypadku dorosłych mężczyzn. Około czterech szklanek wody pochodzi ze spożywanych pokarmów i własnej produkcji organizmu. Czyli wypijać powinniśmy od czterech do siedmiu szklanek dziennie w przypadku kobiet i sześć do jedenastu dla mężczyzn. Ilość ta może ulec wahaniom w zależności od aktywności fizycznej, stylu życia oraz rodzaju przyjmowanych pokarmów.

 

Woda dobra dla mózgu

Czy wiesz, że mózg ludzki składa się aż w 75 proc. z wody? Kiedy organizm jest odwodniony, mózg kurczy swoją objętość. Badania przeprowadzone w USA udowodniły, że dzieci, które wypijały więcej wody o poranku, lepiej radziły sobie z nauką – były spokojniejsze i lepiej skoncentrowane, w łatwiejszym stopniu przyswajały również wiedzę podręcznikową. Poziom nawodnienia może również w znaczący sposób wpływać na nastrój. Ograniczenie wody wywołuje senność i poczucie zmęczenia, obniża energię i aktywność umysłową. Gdy uczestnikom badania biorącym udział w eksperymencie, podano szklankę wody, negatywne skutki zniknęły niemal natychmiastowo. Co istotne, chłodna woda jest przyswajana przez organizm o ok. 20 proc. szybciej niż woda, która ma temp. 36 stopni.

 

Przeprowadź na sobie test

Okazuje się również, że w bardzo prosty sposób można sprawdzić stan nawodnienia własnego organizmu. Wystarczy woda i… toaleta. Naukowcy twierdzą, że to najlepszy sposób, który pomaga samodzielnie zoptymalizować ilość wypijanej wody.  Opróżnij pęcherz, wypij trzy szklanki wody i zobacz, ile moczu oddasz po godzinie. Badacze ustalili, że jeśli będzie to mniej niż jedna szklanka, świadczy to o odwodnieniu. Jeśli natomiast bardzo szybko wypróżnisz podobną ilość moczy o przejrzystym lub jedynie delikatnie zabarwionym kolorze, możesz być spokojny. Wody twojemu organizmowi na pewno nie brakuje.

Ponadto, przy nieprawidłowej gospodarce wodnej, mogą się również pojawić inne symptomy, które powinny zaalarmować. Należą do nich: ciemne zabarwienie moczu, mała jego objętość – najszybszy wskaźnik odwodnienia, sucha błona śluzowa jamy ustnej, sucha skóra, zaparcia, uczucie gorąca, duszności, osłabienie i bóle głowy.

 

Jaką wodę pić?

Jeżeli jesteś osobą średnio aktywną, dobrym rozwiązaniem będzie wybieranie wody, która zawiera odpowiedni stosunek wapnia i magnezu – składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz stanu naszych kości. Staraj się unikać wód wysokosodowych – chyba, że prowadzisz bardzo aktywny tryb życia.

Dobrym sposobem na pobudzenie metabolizmu będzie dodanie soku z cytryny do letniej wody i wypicie na czczo, na ok. 30min przed pierwszym śniadaniem. W ten sposób oczyścisz organizm z toksyn i poprawisz proces trawienia (już w jamie ustnej powoduje większą produkcję śliny).

 

W temacie wody polecamy książkę Dr. Fereydoona  Batmanghelidj – Otyłość, rak, depresja: wspólna przyczyna, jedno lekarstwo

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: dietetycy.org.pl
oraz „Jak nie umrzeć przedwcześnie”, Michael Greger

Dodaj komentarz