W dniu 4 lipca spodziewane jest rzadkie wydarzenie astronomiczne: pełna parada planet oraz jednoczesne zaćmienie księżyca
Według prognoz od 4 lipca 2020 r. przez kolejne 14 dni nastąpi rzadkie i wyjątkowe ustawienie planet tzw parada planet. Przez paradę planet astronomowie zwykle rozumieją to, że planety pojawią się w tej samej części nieba.
Zatem wszystkie planety Układu Słonecznego – Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun oraz tzw planeta karłowata Pluton – ustawią się jednocześnie po jednej stronie Słońca.
Jednak żeby zaobserwować ten układ konieczny będzie specjalistyczny sprzęt. Kiedy planety ustawiają się po jednej stronie Słońca, niekoniecznie znajdują się w tym samym obszarze nieba dla obserwatorów z Ziemi. Odwrotnie, gdy planety znajdują się w tej samej części nieba z punktu widzenia Ziemi, niekoniecznie są wyrównane względem Słońca.
Poza tym Saturn, Jowisz i Mars będą widoczne w nocy, a Wenus rano. Uran i Neptun są zbyt szeroko rozstawione, żeby były widoczne z tej odległości. Merkury jest „obok” Słońca, więc gwiazda całkowicie wyeliminuje go z obserwacji. Tak czy owak zjawisko jest unikalne w wymiarze czasu. Ostatnia parada planet tego typu miała miejsce w 1982 r., A następna spodziewana jest w 2161 i 2492 r.
W nocy z 4 na 5 lipca 2020 roku nastąpi również zaćmienie Księżyca. Będzie ono jednak widoczne tylko w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Afryce.
Astronomowie z niecierpliwością czekają na oba zjawiska – w tym dniu planowanych jest szereg badań mających na celu ustalenie wpływu energii kosmicznej na procesy na Ziemi. A
Ten rok jest ogólnie bogaty w ciekawe wydarzenia astronomiczne. Odpowiednio 14 i 20 lipca dwie największe planety w Układzie Słonecznym – Jowisz i Saturn – zabłysną z całej siły. Olbrzymy osiągną maksymalną jasność w ciągu roku i będą widoczne gołym okiem, a wiele innych szczegółów ciał niebieskich będzie widocznych przez amatorskie teleskopy.
To lipa, a już myślałem że ujrzę ten unikalny układ planet o którym mówiono w https://zaq2.pl/video/dqdd