fbpx

Dziewięcioletni Antoni Marcisz najmłodszym zdobywcą wszystkich szczytów Wielkiej Korony Tatr

Pan Andrzej Marcisz ( legenda tatrzańskiego świata wspinaczkowego, a także wielokrotny mistrz Polski we wspinaczce ) może być dumny ze swego syna, który w wakacje zdobył 14 szczytów, każdy powyżej 2438 m.

Na koniec lipca wspięli się na Staroleśny Szczyt.

Największą trudnością było wstawanie o 6 rano, ale z każdym zdobytym szczytem chłopięcy zapał rósł.

Przy wspinaczce na najtrudniejsze szczyty ( Pośrednia Grań, Ganek i Lodowy ) doświadczeni rodzice poprosili o wsparcie Władka Vermessy.

Pomysł wspólnego zdobywania szczytów podczas wakacji pojawił się, gdy Pan Andrzej pracował na planie filmu Urszuli Antoniak „Magic Mountains” co wiązało się z dwumiesięcznym stałym pobytem w Tatrach. Dodatkowo Pan Andrzej jest w trakcie pisania przewodnika po Tatrach, stąd też chęć przypomnienia sobie nawet tych najłatwiejszych tatrzańskich tras i szczytów. A skoro Antek miał wakacje, żona trochę czasu to zaangażowanie rodziny do wspólnej wędrówki okazało się znakomitym rozwiązaniem.

Wyzwanie zdobycia tzw. tatrzańskich ośmiotysięczników ( 8 tysięcy stóp, czyli 2438 metrów) kiełkowało jednak stopniowo. Nikt nie miał pewności, że takie intensywne wspinanie się będzie sprawiało chłopakowi tak samo wielką radość jaką sprawia rodzicom.

Jeszcze przed wakacjami, bo 14  czerwca rodzina wyruszyła na Łomnicę, swój pierwszy spośród 14 szczytów na jakie wejdą tego lata.  W kolejnym tygodniu zdobyli Kieżmarski a pod koniec lipca ruszyli na Staroleśny Szczyt i wtedy też obserwując znakomite zmagania syna, Pan Andrzej już wiedział, że są na dobrej drodze do skompletowania całej korony.

Pan Andrzej i jego żona chodzą po górach od wielu lat, znają ich piękno i potęgę, wiedzą też jak potrafią być niebezpieczne. Dlatego też na najtrudniejsze szlaki zaprosili wieloletniego górskiego kompana i przyjaciela Włodka Vermessy. Wejście na Pośrednią Grań, Ganek i Lodowy Szczyt odbyło się już we czwórkę. 1 września Antonii z wielką radością stanął na swoim czternastym tatrzańskim ośmiotysięczniku.

Wielka Korona Tatr czyli tatrzańskie ośmiotysięczniki:

Gerlach 2655 m n.p.m.

Łomnica 2634

Lodowy Szczyt 2630

Durny Szczyt 2625

Wysoka 2565

Kieżmarski Szczyt 2558

Kończysta 2540

Baranie Rogi 2536

Rysy 2503

Krywań 2496

Staroleśny Szczyt 2492

Ganek 2465

Sławkowski Szczyt 2453

Pośrednia Grań 2440

 

Źródło: podroze.onet.pl

Opracowanie: Salomea oraz Pola Tera

Foto: Archiwum prywatne/ Andrzej Marcisz

Dodaj komentarz