fbpx

Skąd się biorą siwe włosy i jak przywrócić im naturalny kolor?

Siwe włosy to jedna z powszechnych oznak starzenia się naszego ciała. Jednak siwe włosy to zmora niejednaj kobiety i mężczyzny, nawet w młodym wieku. Co to oznacza?

Wciąż badane są mechanizmy i czynniki,  które determinują zmiane barwy włosa na siwą. Naukowcy zastanawiają się, czy proces ten jest odwracalny i czy możliwe jest, aby siwe włosy powróciły do swojego pierwotnego stanu,  czyli odzyskały swój  naturalny kolor. Skąd takie dywagacje? Taki mechanizm zauważono u zwierząt – stres psychiczny przyśpiesza proces biologicznego starzenia się i siwienia owłosienia.

U ludzi natomiast zauważono, że siwe włosy przybywają w okresie wzmożonego stresu i jest skorelowane z pewnymi konkretnymi wydarzeniami w życiu badanej osoby. Po eliminacji czynników stresogennych może nastąpić powrót do barwy naturalnej włosa. Zatem, ludzki włos może siwieć przez chwilę, a gdy stres, który wywołał siwienie minie, włos może powrócić do swojego naturalnego koloru. Do takich rewelacji i wniosków doszli naukowcy badający mechanizmy wpływające na siwienie włosów u ludzi.

To doprowadziło do niemal pewnej konkluzji, że na proces siwienia włosów bardzo silny wpływ mają hormony, które są  produkowane przez organizm, gdy jest on poddawany stresującej sytuacji. 

Na łamach portalu bioRxiv naukowcy opublikowali wyniki badań, dowodzących, że nie tylko możemy siwienie włosów u ludzi powstrzymać, ale jednakowoż możemy ten proces odwrócić. Wystarczy zmniejszyć poziom stresu, znaleźć sposob jego redukcji i wyciszenia organizmu, a to powinno całkowicie  odwrócić proces siwienia.

siwe włosy
odrosty

Jak wyglądały badania? 

Naukowcy odtworzyli fizyczny proces starzenia się na skali czasu. 

Przebadano 400 indywidualnych włosów pobranych od 14 różnych osób i zestawiono je z sygnaturami białek. 

Tym sposobem u osób różnej płci, wieku i pochodzenia etnicznego, badacze z Columbia University zlokalizowali białe włosy z różnych stref ciała, które odzyskały swój naturalny pigment (repigmentacja) w przeciągu dni lub tygodni.

“Jak oznajmiają autorzy eksperymentu, analiza białek łączy proces siwienia ze wzrostem ilości białek biorących udział w przemianie materii, wzrostem mitochondriów oraz obroną antyoksydacyjną organizmu, czyli walką z wolnymi rodnikami. Nadmiar wolnych rodników przyczynia się do stresu oksydacyjnego, w wyniku którego niszczone są białka, kwasy nukleinowe i lipidy błon komórkowych. Badacze zauważyli, że siwienie poszczególnych włosów postępuje równocześnie w wielu miejscach na głowie, co sugeruje istnienie nieznanych czynników wpływających na wzory siwienia. Naukowcom udało się dowieść, że to zjawisko występuje równocześnie z behawioralnymi i psychologicznymi czynnikami stresogennymi.”

Dzięki modelowi komputerowemu  możliwe było przeprowadzenia symulacji wpływu stresu na całe życie pojedynczego włosa. Po wyeliminowaniu jego źródła zaobserwowano możliwość odwrócenia procesu siwienia . Okazuje się, że włos nosi w sobie oznaki dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w życiu jego właściciela.

Przypomina to nieco różne zmiany w słojach drzew, które następowały w wyniku zmian środowiskowych. W odróżnieniu do słojów drzew, w ludzkich włosach bada się przyrost długości, a nie średnicy.

Za barwę włosa odpowiedzialna jest melanina oraz różne rodzaje białek obecnych w różnych partiach włosa. Kiedy naukowcy wzięli pod lupę te czynniki, odkryli kolejną zaskakującą rzecz. Mianowicie  siwą barwę włosa odnaleziono  na jego końcówkach, a nie u jego podstawy, jak się spodziewano. 

Przebieg odwracania procesu siwienia nie został jednak dokładnie objaśniony. Udowodniono jednak, że redukcja siwienia mocno koreluje ze zmniejszeniem stresu. 

Eksperyment ujawnił, że proces starzenia przynajmniej częściowo, może być wstrzymany, a nawet cofnięty i że nie jest linearny. Pamiętać jednak należy, że stres to nie jedyna przyczyna siwienia. Wpływ na nie mają oczywiście geny i tryb życia. 

 

Źróło: zdrowepasje.pl

 

Dodaj komentarz