fbpx

Nowe nogi dla zwierzaków od Derricka Campana

Inżynier Derrick Campana jest jednym z najlepszych specjalistów projektujących zaopatrzenie ortopedyczne dla zwierząt. Jego misją jest podarowanie aktywnego życia niepełnosprawnym zwierzętom – zarówno domowym, jak i tym gospodarskim czy egzotycznym. Najczęściej trafiają do niego zwierzęta po wypadkach, ale są i pacjenci z wrodzonymi wadami układu ruchu. Derrick skończył szkołę o profilu protetyki i ortotyki dla ludzi, a z racji miłości do zwierząt połączył swoje umiejętności i wartości w wykonywanym fachu. Jak mówi – Wykonuję najlepszą pracę na świecie!

Pomysł pojawił się 12 lat temu, kiedy mało kto słyszał o pomocach ortopedycznych dla zwierząt. Do pełnego maszyn zakładu trafił weterynarz, który musiał zaopatrzyć psa w protezę nogi – okazało się, że model stworzony przed Derricka spisał się doskonale. I tak zaczęło się spełniać marzenie oparte na wiedzy i współpracy z weterynarzami oraz zoofizjoterapeutami.

Z usług inżyniera skorzystało w trakcie ostatniej dekady ponad 10 000 zwierzaków! Ponad 90% stanowiły psy, ale były także kozy, owce czy orły. Największymi pacjentami były słonie, które utraciły kończyny na polu minowym.

Protezy wykonane są z trwałych materiałów syntetycznych: plastiku i pianki medycznej. Są idealnie dopasowane do każdego pacjenta i kosztują średnio od 500-1200$. W przyszłości inżynier chciałby zająć się produkcją sprzętu w technologii drukowania 3D, na razie jednak ten sposób jest zbyt drogi i mniej wytrzymały.

Derrick Cantana to prawdziwy pasjonat swojej pracy – Kiedy widzę psy mogące znowu chodzić, ich merdające ogony i błysk w oku – to najlepsze uczucie na świecie. Będę się tym zajmować do końca życia!

 

 

 

 

 

Źródło: pbs.org

Tłumaczenie: iskasia

 

Dodaj komentarz