Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka?
Na prawidłowy rozwój dziecka wpływ ma nie tylko rozwój fizyczny, ale również emocjonalny. W świecie, który pełen jest różnych bodźców i stresujących sytuacji, dbanie o emocje dziecka, może być utrudnione. Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku?
Rozwój emocjonalny odbywa się etapami
Kiedy mowa jest o rozwoju emocjonalnym, chodzi o zdobywanie umiejętności rozpoznawania, rozumienia i regulowania emocji, jak i rozumienia emocji, które okazywane są przez inne osoby. Towarzyszą nam one już od niemowlęctwa, kiedy to płaczem i gestami, dziecko okazuje czy jest mu dobrze, czy coś mu dolega. W zależności od reakcji otoczenia będzie ono kształtowało swoje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie.
Z czasem dziecko będzie się uczyło rozpoznawać swoje emocje, nazywać je, jak również w odpowiedni sposób sobie z nimi radzić. Na wczesnym etapie może się jednak okazać, że nie będzie umiało nazwać tego, co odczuwa, a wówczas z pomocą może przyjść zabawa. Korzystając z różnych zestawów, takich jak np. LEGO Friends, można odgrywać różne sytuacje, za pomocą których dziecko będzie mogło pokazać, co je zasmuciło lub rozgniewało.
Podczas takiej zabawy z opiekunem, będzie mogło porozmawiać o tym, co samo czuło, ale również poszukać rozwiązań danej sytuacji i tego, w jaki sposób może się zachować w przyszłości, jeśli podobne zdarzenie się powtórzy. Z upływem czasu, będzie poznawało również inne emocje, takie jak wstyd czy wdzięczność, z którymi również będzie musiało sobie radzić.
Jak pomóc dziecku w rozwoju emocjonalnym?
Poza zabawą, podczas której odgrywane są różne sceny, pokazujące poszczególne emocje i sposób radzenia sobie z nimi, można dziecku pomóc również innymi działaniami. Może to być rozmowa, w czasie której dziecko będzie miało spróbować powiedzieć, co czuje w danej sytuacji i opowiedzieć, co się wydarzyło. Dopilnuj jednak, aby nie wyręczać go w tej opowieści i nie dopowiadać swoich przypuszczeń, jeśli dziecko nie może się wysłowić.
Pozwól dziecku na przeżywanie złych emocji, ale jednocześnie pokaż, że nie uprawniają go one do niewłaściwego zachowania. Wytłumacz, że nawet jeśli czuje gniew, nadal powinno przestrzegać zasad i nie daje mu to prawa do krzywdzenia innych. W takich momentach powinieneś również pamiętać, aby nie krytykować dziecka i nie obrażać go, bo możesz negatywnie wpłynąć na jego poczucie własnej wartości.
Czy potrafisz rozpoznawać i panować nad własnymi emocjami?
Rozwój emocjonalny dziecka jest bardzo ważny, jednak nie będziesz mu mógł pomóc, jeśli sam nie będziesz rozumiał swoich emocji, nie nauczysz się nad nimi panować, czy nie pozwalasz sobie na ich przeżywanie. Dzieci w tym procesie bardzo uważnie obserwują dorosłych, dlatego też jeśli sam nie potrafisz przepracować sytuacji konfliktowej, to dziecko może mieć problem, z nauczeniem się odpowiedniego reagowania.
Może się jednak okazać, że im bardziej będziecie wchodzić w świat dziecięcych emocji i tego, jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych, tym lepiej sam, będziesz panował nad swoimi emocjami. Nigdy nie jest za późno, aby wypracować w sobie właściwe odruchy, na otaczające Cię emocje.