fbpx

8 oznak, że cierpisz na niedobór wit. D. Wiele z nich łatwo przeoczyć

Niedobór witaminy D może powodować szereg komplikacji, w tym: chroniczne zmęczenie, podatność na infekcje i wirusy czy długi czas regeneracji po wysiłku. I choć niedobór witaminy D można łatwo zweryfikować za pomocą badania krwi, to jest kilka alarmujących sygnałów, na które warto zwrócić szczególną uwagę i pomyśleć nad suplementacją.

 

Witamina D to jeden z najważniejszych mikroelementów w naszym organizmie. Nie tylko opóźnia procesy starzenia się, ale również chroni przed nowotworami i pomaga szybciej wracać do zdrowia po infekcjach i chorobach. I choć w zdecydowanej większości pozyskujemy ją ze słońca, to warto również dostarczać ją sobie w postaci egzogennej – wraz z pożywieniem i suplementami.

 

Masz niską odporność
Jeśli w ostatnim czasie często łapałeś infekcje, to znak, że twój poziom witamy D może być na zbyt niskim poziomie. Wówczas komórki nie są w stanie skutecznie opierać się intruzom z zewnątrz. Organizm jest wówczas słaby i wrażliwy.

 

Bóle mięśni i stawów

Dokuczają ci problemy ze stawami i często miewasz zakwasy, nawet bez dużego wysiłku fizycznego? Koniecznie włącz witaminę D do swojej diety. Może to być znak osłabienia tkanki mięśniowej i powolniejszej regeneracji.

 

Zmęczenie

W przypadku niskiego poziomu witaminy D nawet niewielka aktywność fizyczna może być męcząca. Jeżeli masz wrażenie, że nie zrobiłeś niczego wymagającego, a mimo to czujesz się bez sił, włącz do swojej diety produkty, które zawierają dużą ilość witaminy D. Najlepiej sprawdzą się pełnotłuste ryby i nabiał: świeży węgorz, łosoś, śledź w oleju, marynowany śledź, sardynki, makrela, tuńczyk, żółtko jaja, żółty ser czy mleko.

 

Bezsenność

Układ nerwowy jest stale pobudzony, w efekcie czego czujesz zmęczenie, ale sen nie przychodzi. Alarmującym sygnałem jest również sytuacja, gdy po przespanej nocy wciąż czujesz senność.

 

Biegunki i brak apetytu

W przypadku niedoboru witaminy D pogarsza się metabolizm, na czym cierpią układy: trawienny i wydalniczy. Zmienia się również mikroflora jelitowa.

 

Wahania nastroju

Odczuwasz smutek, jesteś melancholijny lub miewasz stany depresyjne? Jeżeli wykluczyłeś problemy z układem hormonalnym, to warto zbadać poziom witamy D we krwi. Jej właściwa ilość sprawia, że czujemy się pełni energii i chętni do działania.

 

Problemy z uzębieniem

Witamina D ma ogromne znaczenie nie tylko dla kości, ale również dla zębów. Kiedy jej brakuje są  mamy nawracającą próchnicę i ból dziąseł.

 

Wypadanie włosów

To najczęstsza dolegliwość w przypadku kobiet – widoczna zwłaszcza podczas mycia i suszenia włosów. Jeśli zauważysz u siebie taki symptom, koniecznie sprawdź poziom witaminy D we krwi.

 

Nawet jeżeli masz pewność, że witamina D jest u Ciebie na właściwym poziomie – bo latem często korzystasz ze słońca – to i tak warto raz do roku zrobić sobie 3-miesięczną kurację. Najlepiej przyswajalna jest witamina D w połączeniu z K2. Większość producentów łączy je w jednym opakowaniu. Pamiętaj też, że samo wystawienie ciała na słońce może nie wystarczyć w klimacie umiarkowanym. Ponadto, synteza witaminy D ulega zaburzeniu, jeśli stosujesz kosmetyki z filtrami UVA i UVB.

 

Opracowanie: Kamila Lubicka
Źródło: kobieta.onet.pl

 

 

 

 

 

One thought on “8 oznak, że cierpisz na niedobór wit. D. Wiele z nich łatwo przeoczyć

  • 21 listopada 2020 at 14:06
    Permalink

    U mnie zaczęło sie od drobnych infekcji, co w tym czasie jak wiadomo od razu rozpala do gorączki. Jakiekolwiek braki sa aktualnie sporym zagrożeniem dla organizmu. Dlatego lepiej je od razu eliminować. Zwłaszcza ze teraz mozna skorzystac z rabatów na epakiety maksimum w Diagnostyce. Z kodem listopad10 obowiaazuje promocja na 18 badań w tym poziom wapnia, glukozy czy lipidogram.

    Reply

Dodaj komentarz