fbpx

Niezwykła plaża – wyspa Mudhdhoo, Malediwy

Malediwy są bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Można tam spotkać szerokie, piaszczyste plaże, ciepłe wody oceanu i egzotyczną przyrodę. Czasem także można tu doświadczyć jednego z najbardziej bajkowych zjawisk na świecie – świecącej na niebiesko plaży, przypominającej sceny z filmu “Awatar”.

Ten niezwykły obrazek miał okazję zobaczyć Will Ho, jeden z tajwańskich turystów przebywający na wyspie Mudhdhoo, w atolu Baa. Plaża nocą mieniła się magicznym niebieskim i turkusowym kolorem. Ho był przekonany, że jest to jakiś niespotykany gatunek piasku. Jednak prawda okazuje się zupełnie inna. W rzeczywistości rozbłysk światła to zasługa lingulodinium polyedrum, mikroskopijnych organizmów roślinnych, u których ruch wody powoduje bioluminescencję. Podrażnione ruchem wody przepływających obok ryb, skorupiaków czy od ruchu ludzkich dłoni i stóp rozbłyskają turkusowym światłem. U tych organizmów w ułamku sekundy substancja zwana lucyferyną, dzięki lucyferazie, przeistacza się w oksylucyferynę i rozbłyska zimnym światłem bioluminescencji. Zjawisko “świecenia” powszechne jest głównie w morzach ciepłych. Co ciekawe, w Polsce także można czasem je zaobserwować. Ostatni raz świetlny pokaz widoczny był nocą w okolicach Rewy, w Zatoce Puckiej.

Malediwy

Malediwy

Na Malediwach nie byłam, ale podobne zjawisko udało mi się zobaczyć na indonezyjskiej wyspie Gili Trawangan. Wrażenie jest niezwykłe i trzeba się chwilę zastanowić, czy to aby nie halucynacje:)

Jeśli lubisz podróżować i czytać blogi podróżnicze zapraszam na blog Agaty

Możesz też śledzić mój fanpage Nigdy za późno na Facebooku, gdzie na bieżąco wrzucam krótsze relacje, zdjęcia i filmiki z miejsc, w których aktualnie jestem.

Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP.

Dodaj komentarz