fbpx

Mamy najpiękniejszą przestrzeń publiczną w Europie. Polski park ponownie wyróżniony

Warszawa ma powody do dumy. Znajdujący się na Mokotowie Park Akcji „Burza” z Kopcem Powstania Warszawskiego został uhonorowany Europejską Nagrodą dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. To kolejne prestiżowe wyróżnienie dla tego symbolicznego miejsca w stolicy.

Ostatnio coraz częściej informujemy o nagrodach, które zdobywają polskie projekty obiektów publicznych. Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o przyznaniu „architektonicznego Oscara” Dworcu Metropolitalnemu w Lublinie, a już dziś mamy kolejne powody do radości. Tym razem doceniono warszawski Park Akcji „Burza”.

Warszawski park zyskał międzynarodowe uznanie

Park Akcji „Burza”, zlokalizowany na Czerniakowie, okazał się najlepszy w swojej kategorii i zdobył Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Jury wyróżniło tę realizację za wyjątkowe połączenie historii z ekologią, tworzące unikalną przestrzeń, dostosowaną do codziennych potrzeb mieszkańców.

– Ten nowy park w sercu Warszawy w innowacyjny sposób odwołuje się do historii miejsca, wykorzystując ruiny z czasów II wojny światowej, by stworzyć dostępną i przyjazną przestrzeń publiczną łączącą historię, rekreację i ekologię – brzmi uzasadnienie jury.

Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej, przyznawana przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), ma charakter cykliczny i odbywa się co dwa lata od 2000 roku. W tegorocznej edycji rywalizowało 297 projektów z 35 krajów. W finałowej rozgrywce, oprócz polskiego parku, znalazły się realizacje z Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii i Gruzji.

Park Akcji „Burza” wśród laureatów

Park Akcji „Burza” z Kopcem Powstania Warszawskiego dołączył tym samym do grona polskich projektów wyróżnionych na arenie międzynarodowej, takich jak Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie, które w 2016 roku zdobyło tę samą nagrodę. To jednak pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla tego warszawskiego miejsca, które wcześniej nagradzano lokalnie, m.in. Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki” oraz nagrodami prezydenta Warszawy za przestrzeń publiczną i proekologiczne rozwiązania.

Rewitalizacja parku zakończyła się latem 2023 roku. Projekt został opracowany przez architektów z pracowni Archigrest i topoScape, a realizację powierzono firmie Remondis. Dzięki inwestycji udało się zachować historyczny charakter miejsca, wprowadzając jednocześnie elementy wspierające środowisko, takie jak mikrolas Miyawakiego na placu wejściowym.

Projekt został zrealizowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, współfinansowanego z Funduszu Spójności.

Pasmo sukcesów Warszawy

Radość stolicy jest tym większa, że także inne warszawskie inwestycje zostały międzynarodowo docenione. Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej zdobyło tytuł najlepszej inwestycji w sektorze kultury w konkursie ULI Global Awards for Excellence 2024. To wyróżnienie pojawiło się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak siedziba muzeum, zaprojektowana przez WXCA, znalazła się na liście „The World’s Most Beautiful Museums 2024”.

Polskie muzeum z tytułem najlepszego na świecie

Dodaj komentarz