fbpx

Na Litwie powstał dworzec autobusowy z drzewami w środku

W miasteczku Vilkaviškis stanął nowoczesny dworzec autobusowy, zaprojektowany w taki sposób, aby wyeksponować rosnące na działce drzewa, dzięki czemu można było uniknąć ich wycinki. Autorami projektu są architekci z pracowni Balčytis Studija.

Nowo wybudowany dworzec autobusowy pełni funkcję centrum komunikacyjnego, w liczącym 10 tysięcy mieszkańców miasteczku. W obiekcie o powierzchni 4 tys. metrów znajdują się również lokale handlowe i usługowe.

Dworzec zbudowany został na trójkątnej działce, dzięki nietypowemu projektowi udało się go połączyć z występującą na tym terenie przyrodą, tworząc w ten sposób park i atrakcyjną przestrzeń publiczną. W bryłę budynku wkomponowane są stare drzewa, wśród których mieszkańcy mogą wypoczywać nawet w deszczowe dni.

dworzec

Gmach pełni uniwersalne funkcje. Można tu organizować wydarzenia kulturalne, spektakle i koncerty.

Dworzec autobusowy jest też przyjazny środowisku. Spełnia energetyczne wymagania dla budynków klasy A+. Optymalną temperaturę wnętrza udało się osiągnąć, dzięki pompie ciepła a umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne sprawiają, że budynek jest samowystarczalny w zakresie energii elektrycznej.

Dworzec autobusowy został nominowany do konkursu Mies van der Rohe Award 2021, w którym walczy o tytuł najlepszego budynku Unii Europejskiej.

 

Dodaj komentarz