fbpx

12-latek z Polski został mistrzem świata. Jest najmłodszy w historii

Choć ma dopiero 12 lat, umiejętności i pasji może mu pozazdrościć niejeden dorosły. Józef Krasowski zdobył właśnie tytuł mistrze świata w międzynarodowych zawodach żeglarskich na Sardynii. Sukces nastolatka z Warszawy jest wynikiem ciężkiej pracy oraz wyrzeczeń, także jego rodziców.

12-letni Józef Krasowski jest najmłodszym mistrzem świata w dziejach polskiego sportu. Nastolatek  zdobył złoty medal w międzynarodowych regatach w Calasetcie na Sardynii w klasie O’pen Skiff do lat 13

— Naprawdę było ciężko, walka od samego początku, aż do samego końca. Jestem bardzo szczęśliwy, byłem tak szczęśliwy, że nie umiem tego opisać — mówił młody mistrz. Młody Polak na co dzień trenuje w Sail&Ski Klub Warszawa.

Żeglarz z Warszawy

Mimo przeciwności losu 12-letni żeglarz wyprzedził w klasyfikacji Włocha dużą liczbą punktów.

— Mazowsze, mówiąc najdelikatniej, nie jest potęgą ani morską, ani nawet wód śródlądowych. Czy to jest jakiś kłopot, jeśli się wychowuje młodego żeglarza, młodego mistrza? – pytał mamę Józefa, Magdalenę Krasowską, reporter Polsat News.

—  By zacząć na pewno nie, dla chcącego nic trudnego — odpowiedziała mama chłopca.

Młody talent

Józkowi Krasowski spędza większość lata na regatach, zimą zaś trenuje, również na południu Europy, co jest niemałym wyzwaniem finansowym, a w dobie pandemii również organizacyjnym.

—  To wszystko, na co mogę sobie pozwolić, przekazuję synowi i naprawdę daje mi to ogromną radość i szczęście — dodawała mama mistrza.

—  Mistrzostwo świata jest niepodważalne. O’pen Skiff to jest klasa międzynarodowa, czyli jakby o oczko niżej w hierarchii od klas olimpijskich — wyjaśnił Sebastian Zarzeczański-Różański, trener 12-latka.

Zaznaczył, że „patrząc jak inni wielcy mistrzowie zaczynali, sukcesy nie zawsze przychodziły tak szybko, a mimo to stawali się tymi mistrzami. Więc tym bardziej cieszy, że człowiek w tak młodym wieku już może się pochwalić takimi osiągnięciami”.

Warto dodać, że na tych samych mistrzostwach Polka, Daria Pedowska, wywalczyła brąz.

One thought on “12-latek z Polski został mistrzem świata. Jest najmłodszy w historii

Dodaj komentarz