fbpx

Doktorant z Uniwersytetu Warszawskiego jest na stażu w NASA

Uniwersytet Warszawski z dumą poinformował o osiągnięciu swojego studenta, Grzegorza Florka, który od trzech miesięcy odbywa staż w prestiżowym Jet Propulsion Laboratory (JPL), jednym z ośrodków badawczych NASA w Pasadenie w Kaliforni. Jego praca skupia się na opracowaniu zaawansowanego modelu numerycznego niższej troposfery, który uwzględnia obecność zanieczyszczeń, takich jak pył zawieszony.

Model, nad którym pracuje Grzegorz Florek, ma szerokie zastosowanie zarówno w badaniach Ziemi, jak i innych planet z atmosferą zawierającą pył, takich jak Mars. „Model ten może być kluczowy nie tylko w badaniach jakości powietrza na Ziemi, ale także w badaniach atmosfery innych planet, co może pomóc w przyszłości w udoskonaleniu procedur lądowania na nich,” tłumaczy Florek. Jego praca jest ważnym krokiem w zbieraniu i analizie danych z misji kosmicznych eksplorujących odległe światy.

Doktorat z NASA

Projekt, nad którym pracuje Florek w JPL, jest ściśle związany z tematyką jego rozprawy doktorskiej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pod opieką prof. Krzysztofa Markowicza. Ta współpraca, łącząca wiedzę akademicką z praktycznym doświadczeniem w jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków badawczych na świecie, stanowi niezwykły przykład synergii nauki i praktyki.

Droga do NASA

Jak Grzegorzowi Florkowi udało się zdobyć miejsce w laboratorium NASA? Kluczem okazało się znalezienie mentora spośród naukowców pracujących w JPL. „Prace prowadzone wspólnie z moim promotorem, prof. Krzysztofem Markowiczem, i doktorem Marcinem Witkiem z JPL, zaowocowały pomysłem odwiedzenia Marcina w Kalifornii, co umożliwiło mi otrzymanie zaproszenia na staż i ułatwiło proces rekrutacyjny,” opowiada Florek. Dzięki rekomendacji Witka, Florek szybko wszedł w proces rekrutacyjny do laboratorium.

Polska obecność w JPL

Warto zaznaczyć, że oprócz Grzegorza na stażu w Jet Propulsion Laboratory jest także Polka Julia Stankiewicz.

Sukces 26-letniej Polki. Została przyjęta do NASA

Dodaj komentarz