fbpx

To jedno z najbardziej wzruszających zdjęć zwierząt. Są na nim najmniejsze pingwiny świata

Niemiecki fotograf Tobias Baumgaertner uwiecznił wzruszającą scenę, przedstawiającą stojące obok siebie dwa pingwiny małe, patrzące na światła wielkiego miasta. Najmniejsze spośród wszystkich gatunków pingwinów, sprawiają wrażenie, jakby się do siebie przytulały. Zdjęcie zostało wykonane 3 lata temu w Melbourne, w okolicy mola St Kilda, gdzie mieszka kolonia tych ptaków, licząca około 1500 osobników.

Zdjęcie zyskało sławę dzięki opowieści przedstawionej przez wolontariusza. Baumgaertner dowiedział się od niego o dwóch pingwinach, które często widywano razem, jakby pocieszały się nawzajem. „Biały pingwin to starsza samica, która straciła partnera, a obok niej stoi młody samiec, który również doświadczył straty” – wspominał fotograf. Wiele dni spędził on w kolonii, obserwując, jak ta niezwykła para godzinami patrzyła na tańczące światła miasta.

Fotograf czekał przez 3 doby

Baumgaertner spędził trzy noce w kolonii, starając się uchwycić tę magiczną chwilę bez użycia sztucznego światła. Pingwiny nie pozostawały w bezruchu, przez co fotografowanie było trudne. Mimo to, udało mu się zrobić zdjęcie, które przyniosło mu nagrodę Ocean Photography Award.

Pingwiny małe

Pingwiny małe, znane również jako Eudyptula minor, to gatunek występujący w Australii i Nowej Zelandii. Ich niewielkie rozmiary, około 40 cm długości i waga około kilograma, wyróżniają je spośród innych pingwinów. Charakteryzują się niebieskawym upierzeniem. Te małe ptaki, nazywane „dobrymi małymi nurkami”, żyją w koloniach i nie migrują. Spędzają dni na żerowaniu w morzu, wracając na ląd o zmierzchu.

Pary na całe zycie

Większość pingwinów małych łączy się w pary na całe życie. W okresie lęgowym samiec wraca do gniazda, by je odnowić lub zbudować nowe. Pingwiny te składają jaja w norach, które ukrywają w zaroślach lub pod drzewami. Samica składa dwa jaja, co jest rzadkością i może powtórzyć ten proces dwa razy do roku. Rodzice naprzemiennie opiekują się jajami przez 35 dni inkubacji, a następnie karmią i strzegą młodych przez 6-8 tygodni.

W środowisku naturalnym pingwiny małe żyją przeciętnie 6-7 lat, ale w ogrodach zoologicznych mogą osiągnąć nawet 20 lat.

Fot. Tobias Baumgaertner/Ocean Photography

Dodaj komentarz