fbpx

Poznajcie filozofię „friluftsliv” – czyli norweski przepis na szczęście

W Norwegii życie w harmonii z naturą jest nie tylko cenione, ale wręcz uznane za jedną z największych wartości. Pojęcie friluftsliv, czyli „życie na wolnym powietrzu”, stanowi podłoże norweskiego stylu życia. To nie tylko fizyczna aktywność na łonie natury, ale także głęboka więź z otoczeniem i traktowanie środowiska naturalnego jak własnego domu.

Podobnie jak Duńczycy celebrują hygge, a Szwedzi cenią lagom, Norwegowie odnajdują szczęście w bliskości z naturą. Friluftsliv przekłada się na codzienne życie mieszkańców. Lorelou Desjardins, która przeprowadziła się z Francji do Norwegii, doświadczyła tej zmiany. Przerwa na spacer w trakcie pracy, nawet w mroźne dni, stała się dla niej okazją do odnalezienia spokoju i radości.

Friluftsliv – więcej niż aktywność fizyczna

Jak zauważa Hanna Zielińska, dziennikarka długo mieszkająca w tym kraju, friluftsliv nie ogranicza się wyłącznie do intensywnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. To także codzienne chwile spędzane na zewnątrz, od spacerów po przejażdżki rowerowe;

Termin friluftsliv został wprowadzony przez norweskiego dramaturga Henrika Ibsena w XIX wieku, aby podkreślić znaczenie kontaktu z przyrodą dla dobrostanu. Obecnie, jak podaje Bente Lier z „Norsk Friluftsliv”, niemal wszyscy Norwegowie w jakiś sposób włączają friluftsliv do swojego życia.

Friluftsliv w praktyce

Friluftsliv manifestuje się w różnych formach – od przedszkoli na świeżym powietrzu po rowerowe randki i „biblioteki” z wyposażeniem do wędkowania. Jak opowiada Sylwia Smółkowska, autorka bloga „Kierunek Norwegia”, życie w Norwegii uczy, jak ważne jest współistnienie z przyrodą, niezależnie od warunków pogodowych.

Mimo surowego klimatu, Norwegia nieustannie zajmuje wysokie miejsca w globalnych rankingach szczęścia. Friluftsliv, według specjalistów takich jak dr Paul Desan z Yale School of Medicine, może być odpowiedzią na walkę z depresją. Sylwia Smółkowska podsumowuje, że friluftsliv to życie blisko natury, pełne prostych, ale głęboko satysfakcjonujących doświadczeń.

Potęga norweskiej natury jest tak wszechobecna, że mieszkańcy tego kraju są z nią związani na co dzień. To element, który wzbogaca zarówno ich życie fizyczne, jak i duchowe.

W Norwegii friluftsliv to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale filozofia życia, która uczy szacunku do przyrody i znalezienia w niej swojego miejsca.

Dodaj komentarz