fbpx

Po raz pierwszy na Ziemi uzyskano metaliczny wodór zwany Świętym Graalem Fizyki

Metaliczny wodór – marzenie naukowców i badaczy oraz największe wyzwanie dla świata nauki ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby świata nowych technologii i wynalazków. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opublikowali właśnie wyniki swoich ostatnich badań – twierdzą, że udało im się w laboratorium uzyskać próbkę metalicznego wodoru.

Według publikacji, naukowcom udało się stworzyć nieuchwytny do tej pory, doskonale elektrycznie przewodzący wodór, poddając pierwiastek w stanie stałym działaniu bardzo wysokiego ciśnienia w bardzo niskiej temperaturze – pomiędzy dwoma specjalnie oszlifowanymi diamentowymi kowadełkami. Pierwsze kowadełka z diamentów okazały się zbyt kruche – dopiero odpowiednie cięcie i szlif spowodowały, że pojawiła się szansa na uzyskanie odpowiedniego nacisku na atomy wodoru.

Istnienie metalicznego wodoru, a także przyszłą możliwość jego pozyskania przewidziano już ponad 80 lat temu. Rozmaitość jego zastosowań ma sprawić, że będziemy mogli wyprodukować superszybkie komputery, a także wyjątkowe paliwo rakietowe, które – być może – przyspieszy realizację planów podboju kolejnych planet. Szacuje się, że byłby czterokrotnie bardziej wydajny, niż najlepsze dostępne obecnie paliwa.

Metaliczny wodór ma być także nadprzewodnikiem zachowującym swoje właściwości w temperaturze pokojowej. A to mogłoby oznaczać rewolucję w tworzeniu elektroniki.

 

 

Czytaj więcej na: crazynauka.pl

 

Dodaj komentarz