fbpx

Tysiąc osób odzyskało wzrok dzięki youtuberowi

Kanał youtubera o pseudonimie MrBeast obserwuje 130 mln fanów. Ostatnio na jego profilu pojawił się materiał wideo, w którym autor pochwalił się szczytną inicjatywą — opłacił zabieg usunięcia zaćmy tysiąca niewidomych lub prawie niewidomych pacjentów, których nie stać było na operację.

28 stycznia Influencer Jimmy Donaldson występujący pod pseudonimem MrBeast zamieścił na swoim kanale ośmiominutowe nagranie zatytułowane “1000 niewidomych osób widzi po raz pierwszy”. Okazało się, że youtuber sfinansował bohaterom nagrania operację usunięcia zaćmy.

— Leczymy ślepotę tysiąca ludzi — wyjaśnia MrBeast w swoim wideo, które przez pierwsze dwa dni od publikacji zebrało blisko 50 mln wyświetleń. Film zawiera wzruszające sceny dokumentujące reakcje pacjentów przed i po zabiegu, dzięki któremu znów mogli wyraźnie widzieć.

Znany youtuber pomógł tysiącom chorych na zaćmę odzyskać wzrok

Pierwszym zaproszonym do współpracy przez Donaldsona specjalistą, który podjął się ambitnego zadania, był okulista i chirurg Jeff Levenson. Swoich pacjentów leczył w Jacksonville na Florydzie, gdzie od ponad 20 lat koordynuje program “Gift of Sight” (“Dar wzroku”). Zapewnia on bezpłatną operację zaćmy dla nieubezpieczonych, którzy stracili wzrok z powodu zaćmy.

— Połowa wszystkich przypadków ślepoty na świecie to ludzie, którzy potrzebują 10-minutowej operacji — powiedział Levenson w filmie, odnosząc się do zabiegu usunięcia zaćmy.

View this post on Instagram

A post shared by MrBeast (@mrbeast)

Levenson dosłownie na własnych oczach odkrył, jak operacja diametralnie zmienia postrzeganie otaczającego świata przez pacjenta. Sam przeszedł podobny zabieg w przeszłości.

– Mijały dni i tygodnie po operacji zaćmy, a ja wciąż byłem oszołomiony tym, jak jasny, piękny i żywy był świat” – wyznał w rozmowie z CNN.

– Byłem jednak też zszokowany, że na całym świecie są setki milionów, prawdopodobnie 200 milionów ludzi, którzy są niewidomi lub prawie ślepi z powodu zaćmy i którzy nie mają dostępu do operacji – przyznał lekarz.

Gdy we wrześniu 2022 roku odebrał telefon od zespołu youtubera, był zdziwiony, ponieważ “nigdy nie słyszał o MrBeast”. Na szczęście nie odłożył słuchawki.

40 operacji w jeden dzień

Na początku dzwonili do schronisk dla bezdomnych i klinik wykonujących bezpłatne zabiegi. Dzięki temu udało się im stworzyć listę pacjentów w regionie, dla których operacja usunięcia zaćmy była zbyt kosztowna. Ostatecznie mieli 40 nazwisk. Chirurg przeprowadził wszystkie operacje w ciągu jednego dnia — zaczynając o 7 rano, a kończąc o 18:00.

Lekarz wspominał, że pierwsi pacjenci, którym zaoferowano pomoc i zaproponowano darmową operację, nie dowierzali, że ktoś mógłby zadać sobie trud w ich poszukiwaniu, a potem miał w sobie również “życzliwość i hojność, by przywrócić im za darmo możliwość widzenia”, ale ostatecznie dali się przekonać.

Z czasem zaczęto działać na większą skalę. Chirurg skontaktował Donaldsona z organizacją non-profit SEE International, która zapewnia bezpłatną opiekę okulistyczną na całym świecie potrzebującym pacjentom. Levenson jest naczelnym lekarzem tej organizacji.

Dzięki temu wsparciu w trzy tygodnie udało się dotrzeć do 1000 kolejnych pacjentów z różnych krajów: Jamajki, Hondurasu, Namibii, Meksyku, Indonezji, Brazylii, Wietnamu i Kenii.

– Jeśli MrBeast może rozpalić ten ogień i jeśli możemy uzyskać wsparcie rządowe i prywatne, jesteśmy w stanie zakończyć połowę całej ślepoty na świecie – zaznacza Levenson.

– Udałoby się w ten sposób ograniczyć koszty oraz zyskać niewiarygodny wzrost produktywności i potencjału ludzkiego — uważa specjalista.

MrBeast jest znany z wielu innych charytatywnych działań, w tym oczyszczania jednej z najbardziej zaśmieconych plaży na świecie oraz sadzenia 20 milionów drzew.

 

 

 

One thought on “Tysiąc osób odzyskało wzrok dzięki youtuberowi

Dodaj komentarz