fbpx

8-letni bezdomny uchodźca został mistrzem szachowym

8-letni chłopiec z Nigerii, mieszkający z rodzicami w przytułku dla bezdomnych, zadziwił w ostatnich dniach cały Nowy Jork zostając mistrzem szachowym tego miasta w swojej kategorii szachowej.

Tani Adewumi w ostatnim tygodniu wygrał szachowe mistrzostwa Nowego Jorku w swojej kategorii wiekowej ustanawiając rekord zwycięstw.

Jego intelekt, możliwości uczenia się szachów są niesamowite. W ciągu roku został jednym z najlepszych – mówi jego trener ze szkoły podstawowej Russel Makofsky.

Chłopiec jest bezdomny. Na co dzień mieszka razem ze swoją rodziną w przytułku. W 2017 roku uciekł ze swoimi bliskimi z Nigerii, przed prześladowaniami grupy terrorystycznej Boko Haram.

Jego rodzice już złożyli wniosek o azyl w Stanach Zjednoczonych. Deklarują też, że zrobią wszystko, żeby wesprzeć swojego syna. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że Tani trafił do szkoły, w której poznał swoją pasję – mówi jego mama Oluwatoyin Adewumi.

Chcę być najmłodszym arcymistrzem na świecie. Wszystko jest możliwe, Bóg może zrobić dla mnie wszystko. Chcę to zrobić dla mojej rodziny – ­mówi chłopiec.

Kiedy Adewumi stał się sławny, do rodziny zgłosił się adwokat, który będzie za darmo reprezentował rodzinę w procesie o przyznanie azylu.

8-latek chce w maju tego roku wystartować w mistrzostwach USA i zdobyć tytuł.

 

 

Dodaj komentarz