fbpx

Finowie na 100-lecie niepodległości sprawili sobie niezwykłą bibliotekę

Finlandia obchodziła w ubiegłym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji zorganizowała m.in. podróżującą wystawę promującą w szerokim świecie fiński dizajn i architekturę, ale zaplanowała też budowę nowej biblioteki w Helsinkach. Obiekt został otwarty 5 grudnia tego roku.

Nowy, trzypiętrowy gmach wyposażony jest w księgozbiór liczący sto tysięcy pozycji, pracownie audiowizualne, druku 3D, plac zabaw dla dzieci. Biblioteka „nowego wieku” nosi nazwę Oodi, otwarta została w Helsinkach, w przeddzień święta niepodległości Finlandii.

Książki zajmują honorowe miejsce w bibliotece, ale jest tam także np. teatr, miejsce do gry na bębnach, przestrzeń przystosowana dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, maszyny do szycia, kawiarnie oraz restauracja.

„Jej funkcje z pewnością zmieniają się na przestrzeni dziesięcioleci, ale rola biblioteki jako oazy cywilizacji pozostaje” -czytamy w artykule zamieszczonym w dzienniku „Helsingin Sanomat”.

W otwarciu biblioteki aktywnie uczestniczyły władze miejskie i państwowe. Rząd przedstawił nową placówkę jako „odę do Finów”, a także do „cywilizacji, równouprawnienia i wolności słowa”. „Oodi oferuje otwartą miejską przestrzeń na Placu Obywatelskim, naprzeciwko gmachu parlamentu” – podkreślono.

Biblioteka położona jest w samym centrum Helsinek, tuż przy dworcu kolejowym. W jej bezpośrednim sąsiedztwie są galerie sztuki współczesnej Kiasma i Amos Rex czy Centrum Muzyczne (Musiikkitalo). Minister ds. europejskich, kultury i sportu Sampo Terho w oficjalnym oświadczeniu ocenił, że „historia bibliotek publicznych tworzy historię wspólnej Finlandii”. – W historii tej zaczyna się właśnie okres Oodi – dodał, podkreślając, że „biblioteka, będąca prezentem dla uczczenia niepodległości Finlandii, symbolizuje fińskie ideały cywilizacyjne i obrazuje nasz zupełnie wyjątkowy stosunek do placówek bibliotecznych”.

Według Europejskiego Biura Stowarzyszeń Bibliotek, Finowie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców kraju (ok. 5,5 mln) należą do jednych z najbardziej aktywnych użytkowników bibliotek. W 2014 r. w Finlandii odnotowano ponad 2 mln osób wypożyczających oraz ponad 90 mln wypożyczonych książek.

Źródło: tvn24

Dodaj komentarz