fbpx

Polski maszynista stał się bohaterem – piszą o nim na całym świecie

27-letni Mateusz Szymański stał się bohaterem zagranicznych mediów. Piszą one o „wyjątkowym altruizmie”, dzięki któremu żadnemu z pasażerów pociągu, który zderzył się z ciężarówką w okolicach Poznania, nic się nie stało. Zapis wideo, na którym widać uderzenie pociągu i reakcję maszynisty, robi furorę w internecie.

Greckie i cypryjskie media podkreślają, że profesjonalizm kierowcy jest godny podziwu, a jego zachowanie w trudnej sytuacji wyjątkowe.

„’Wszyscy na ziemię!’ – krzyczał kierowca do pasażerów pociągu. Wybiegł z kabiny i biegł wzdłuż wagonów, by ostrzec o zbliżającym zderzeniu z ciężarówką” – podaje włoska „Repubblica”. Z kolei brytyjski „The Independent” podkreśla refleks: „maszynista miał zaledwie trzy sekundy, aby ostrzec pasażerów o zbliżającym się zderzeniu z samochodem ciężarowym”. „Ostrzeżenie maszynisty pozwoliło ocalić pasażerów” – donosi BBC. Informacje o wyczynie pojawiły się także we Francji, Chinach, Iranie, Wietnamie czy Tajlandii.

Pociąg pędził z prędkością ok. 100 km/h, kiedy maszynista zobaczył ciężarówkę stojącą na środku przejazdu. Ponieważ wiedział, że nie ma czasu na normalne hamowanie, zaciągnął hamulec awaryjny i wybiegł z kabiny, aby ostrzec podróżnych. Krzyczał i pokazywał gestami, aby rzucili się na ziemię albo schowali za siedzeniami, dzięki czemu nie odnieśli oni obrażeń.

3

6

5

4

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz