fbpx

Jaworzno kolejny rok bez śmiertelnego wypadku

Jaworzno może byś wzorem dla innych miast. 2021 to kolejny rok, w którym nie odnotowano w tym mieście żadnego śmiertelnego wypadku. W ciągu ostatnich pięciu lat jest to już trzeci pełny rok bez ofiar na ulicach. Na czym polega tajemnica niezwykłej statystyki na drogach w tym mieście?

O fenomenie Jaworzna napisał serwis brd24.pl. W tym mieście już kolejny rok nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku. Jak twierdzą urzędnicy, jest to zasługa wprowadzenia programu “Vision Zero”. To koncepcja, która z sukcesem funkcjonuje już m.in. w Szwecji. Ma na celu stworzenie społeczeństwa przyszłości, w którym nikt będzie ginie ani nawet nie zostaje ranny w wypadku drogowym.

W Jaworznie wykonane zostały specjalne ekspertyzy i dokonano wielu zmian w ruchu drogowym. Przykładowo doszło do budowy wewnętrznej obwodnicy, dzięki której, poruszając się pomiędzy dzielnicami, nie trzeba przejeżdżać przez centrum. Dodatkowo ulice w Jaworznie zostały zawężone, pojawiły się ronda, ustawiono tzw. szykany drogowe i rozwinięto ścieżki rowerowe.

Kolejny rok bez ofiary śmiertelnej

– Właśnie minęło 365 dni, pełny rok bez wypadku śmiertelnego na ulicach mojego miasta. Trzeci pełny rok bez śmierci w wypadkach komunikacyjnych w ciągu pięciu lat. Jeśli byli jeszcze jacyś sceptycy twierdzący, że to był przypadek, szczęście, to ten trzeci rok w ciągu pięciu lat odbiera im argumenty w narracji – napisał Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Dodaj komentarz