fbpx

Technologia tesli zmienia słoną wodę morską w zdatną do picia

Powstała pierwsza na świecie instalacja odsalania wody, zasilana energią słoneczną. Jest to wspaniała wiadomość, biorąc pod uwagę problemy dzisiejszego świata, dotyczące dostępu do czystej wody pitnej.

Instalacja pierwszej na świecie odsalarni powstała w Kenii, dzięki organizacji non-profit Give Power. Zakład uzdatnia około 75 tys. litrów wody dziennie, jest to zapotrzebowanie dla 35 tys. osób.

Ludzie od tysięcy lat próbowali oczyszczać z soli wodę oceaniczną. Do tej pory był to jednak proces zbyt kosztowny i energochłonny. Dzięki wydajnym panelom słonecznym i akumulatorom Tesli, można teraz wykorzystać do tego nieskończoną energię ze słońca.

– Uważam, że nasza instalacja jest dobrym krokiem dla całej ludzkości. Woda, którą używali wcześniej mieszkańcy Kiunga była pełna zanieczyszczeń i pasożytów. Zasadniczo, zatruwała całe rodziny. Mam nadzieję, że przyczynimy się do poprawy takich sytuacji na świecie – mówi prezes Give Power, Hayes Barnard.

– Mamy teraz możliwość pozyskiwania czystej wody pitnej z oceanów, w sposób zrównoważony i ekologiczny – dodaje.

Wcześniej mieszkańcy miasta musieli podróżować nawet godzinę, aby dotrzeć do wody nadającej się do picia. Do kąpieli czy prania używali z kolei brudnej, słonej wody, która niekorzystnie działa na skórę.

– W tych wioskach widać dzieci, które mają blizny na brzuchach czy kolanach, bo do ich ran dostało się aż tak dużo słonej wody. Ona w zasadzie zatruwała tamtejsze rodziny – tłumaczy Barnard.

Barnard dąży do tego, aby otworzyć podobne obiekty na całym świecie, aby rozwiązać rosnący problem dotyczący niedoboru wody pitnej. W pierwszej kolejności brane są pod uwagę  Kolumbia i Haiti.

Odwrócona osmoza

Technologia, która jest wykorzystywana do odsalania wody to odwrócona osmoza, która nie jest nową technologią, jednak ten system wykorzystuje fotowoltaikę. Dzięki takiemu rozwiązaniu ślad węglowy jest zredukowany w porównaniu do standardowej, energochłonnej instalacji wykorzystywanej do odsalana wody. Cały system jest również znacznie tańszy w całym okresie eksploatacji, koszty są praktycznie zerowe, bo energia słoneczna jest darmowa.

Odsalanie wody zazwyczaj wykorzystuje znaczne ilości energii elektrycznej, ponieważ odwrócona osmoza wymaga utrzymywania wody pod stałym ciśnieniem. Nowa technologia utrzymuje ciśnienie wody niezależnie, dzięki czemu może pracować bez podłączania do sieci oraz bez korzystania z magazynów energii elektrycznej. W odległych rejonach świata bez dostępu do infrastruktury elektrycznej systemy odsalania wody mogą zastąpić drogie, zanieczyszczające powietrze silniki Diesla, ponieważ eliminują koszty eksploatacji oleju napędowego. Szacunki dotyczące okresu zwrotu z inwestycji są obiecujące i wynoszą około 3-4 lata. Proces odsalania dodatkowo filtruje wodę przez membranę, która usuwa bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia szkodliwe dla zdrowia. Ponadto systemy są modułowe, a mniejszy system może wyprodukować nawet 3500 litrów wody na godzinę.

Źródło: returntonow.net

Dodaj komentarz