fbpx

Polska firma wprowadziła sześciogodzinny dzień pracy. Efekt przerósł wszelkie oczekiwania

W polskim oddziale firmy marketingowej Tradedoubler przeprowadzono eksperyment, polegający na skróceniu dnia pracy do sześciu godzin. Wyniki okazały się bardzo obiecujące, wzrósł poziom efektywności pracowników, w górę poszybowały też wynagrodzenia.

Eksperymentalny, 6-godzinny czas pracy, wprowadzony został na 8 miesięcy. Wyniki podsumował w w serwisie LinkedIn szef Tradedoubler Polska Łukasz Szymula.

Przed wprowadzeniem skróconego dnia pracy, ustalono wskaźniki, które miały pomóc w ocenie powodzenia eksperymentu. Okazało się że efekty przerosły wszelkie oczekiwania. Zysk firmy za czwarty kwartał wzrósł o 35%, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zaś indeks zaangażowania pracowników wzrósł z 4.1 do 4.4. Co ciekawe, średni poziom zachorowań w spadł z 10 do 5 dni miesięcznie. W trakcie eksperymentu nikt nie odszedł z pracy ani nie miał obniżonej pensji – wprost przeciwnie, pracownikom nie zabrano żadnego benefitu, za to wynagrodzenia wzrosły o 18 proc.

Sześciogodzinny dzień pracy wprowadzony został jedynie w polskim oddziale Tradedoubler (firma posiada 15 biur w różnych krajach). W porównaniu z resztą, polski zespół osiągnął najlepsze wyniki.

Krótszy dzień pracy w Finlandii

Obecna premier Finlandii Sanna Marin w swojej kampanii wyborczej rzuciła hasło skrócenia tygodnia pracy. Jak stwierdziła, skrócenie czasu pozwoliłoby pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną. Choć był to tylko swobodny pomysł, media potraktowały tę informację jako zapowiedź rewolucyjnych zmian. Nie obyło się również bez krytyki. Przeciwnicy inicjatywy twierdzili, że może ona zaszkodzić przedsiębiorstwom i wzrostowi gospodarczemu.

W 2016 roku sześciogodzinny dzień pracy testowany był w sąsiadującej Szwecji.

Trzydniowy weekend japońskiego Microsoftu

W listopadzie Microsoft Japan podjął podobne kroki. W celu poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, firma wprowadziła dla swoich pracowników trzydniowy weekend. W wyniku eksperymentu wydajność pracy wzrosła o prawie 40 proc.

Skracanie dni roboczych nie jest niczym nowym. Od czasu rewolucji przemysłowej liczba godzin pracy jest coraz mniejsza. Jeszcze w PRL-u w Polsce obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy. Skrócenie go z około 54 godzin tygodniowo do 48 godzin tygodniowo nie wpłynęło znacząco na wydajność pracy.

Źródło: innpoland.pl

2 thoughts on “Polska firma wprowadziła sześciogodzinny dzień pracy. Efekt przerósł wszelkie oczekiwania

 • 5 marca 2020 at 18:16
  Permalink

  to jest normalny dzień pracy, a nie skrócony. Przez wieki ludzie pracowali po 6 godzin i było to zupełnie normalne. Ośmiogodzinny dzień pracy wprowadzano min. po I wojnie światowej, ale wtedy wymagała tego sytuacja. W XIX w. kapitaliści bardzo często wydłużali dzień pracy, próbowali wymusić żeby ludzie pracowali od świtu do zmierzchu i w sytuacjach kryzysowych udawało im się to 🙁

  Reply
 • 9 marca 2020 at 12:26
  Permalink

  To normalne że pracownik więcej daje z siebie jak robi krócej ..nie raz pracując na produkcji zamiast 10 h pracowałem 8 a zrobiłem więcej bo inaczej nie rozłożyłem sobie siły i nastawienie było bardziej optymistyczne że szybciej skończę.. ale dziękuję prywaciarza którzy tego nie dostrzegają bo mam możliwość więcej zarobić i np wybudować sobie dom 🙂

  Reply

Dodaj komentarz