fbpx

Microsoft skrócił tydzień pracy w słynącej z pracoholizmu Japonii. Efekty dają do myślenia

Firma Microsoft dała swoim pracownikom w Japonii wolne piątki, spowodowało to zwiększenie wydajności załogi o 40 procent. Pozytywny efekt eksperymentu sprawia, że będzie on kontynuowany.

Japoński oddział firmy Microsoft wprowadził tego lata na próbę program o nazwie „Work Life Choice Challenge”. Jego założenia są proste – wszystkie piątki w sierpniu stały się dniami wolnymi od pracy. Pensje pozostały oczywiście takie same. W listopadzie przedstawiono wyniki tego eksperymentu.

Okazało się, że pomimo wyraźnej redukcji czasu pracy, wrosła produktywność. Średni przychód na pracownika podskoczył o 39,9 proc. w stosunku o roku poprzedniego w tym samym okresie. Jednocześnie w firmie udało się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 25 proc. i zużycie papieru o 58,7 proc.. Dodatkowo wszystkim zalecono skracać spotkania do pół godziny oraz prowadzić konferencje online zamiast twarzą w twarz.

W eksperymencie wzięło udział 2280 pracowników, 94 proc. z nich wyraziło zadowolenie z próbnego okresu. Przedstawiciele Microsoftu już zapowiedzieli, że kolejne podejście do tematu równoważenia balansu pomiędzy życiem i pracą będzie miało miejsce jeszcze tej zimy.

Wybór Japonii nie był przypadkowy. Kraj ten znany jest z występującego tam powszechnie pracoholizmu, co przejawia się choćby tym, że istnieje tam pojęcie zwane „karoshi” – oznaczające śmierć z przepracowania.

Źródło: CNN

Dodaj komentarz