fbpx

W Ludźmierzu powstanie pierwsze na Podhalu Centrum Pomocy Dzieciom

W Ludźmierzu uruchomione zostanie pierwsze w tym regionie, a ósme w Polsce, Centrum Pomocy Dzieciom. Placówka będzie oferować nieodpłatną pomoc dzieciom i rodzinom z okolicznych powiatów i rozpocznie pracę w grudniu tego roku. 

Centra Pomocy Dzieciom powstają w Polsce od 2018 r. z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Trzy z nich – w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim prowadzi sama FDDS, a do zakładania kolejnych zachęca aktywne i doświadczone w pracy na rzecz dzieci organizacje w całej Polsce.

 Pierwsze Centrum Pomocy Dzieciom na Podhalu zostanie uruchomione przez działającą w Rabce-Zdroju Fundację PoWer. Wraz z moim zespołem już od 2014 r. wspieramy dzieci doświadczające przemocy i zmagające się z problemami zdrowia psychicznego – podkreśla Weronika Potaczek, prezes Fundacji PoWer. Dodaje, że z każdym kolejnym rokiem potrzeby są coraz większe.

Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu będzie działało według tych samych zasad i standardów, które sprawdziły się w innych tego typu placówkach w Polsce i na świecie.

Pierwsze takie ośrodki (Child Advocacy Centres) przeznaczone dla dzieci pokrzywdzonych na drodze przestępstwa powstawały w Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii, gdzie funkcjonują w oparciu o model Barnahus. Barnahus i wzorowane na nim Centrum Pomocy Dzieciom to system wsparcia, który oferuje wszechstronną, profesjonalną, interdyscyplinarną pomoc potrzebną do tego, żeby dziecko mogło jak najszybciej wrócić do równowagi po doświadczeniu przemocy lub wykorzystywania seksualnego.

Źródło: rmf24.pl

Foto ilustracyjne

Dodaj komentarz