fbpx

Tylko 17 proc. osób zdaje ten krótki test na inteligencję

To najkrótszy test IQ na świecie, który składa się z zaledwie trzech pytań, ale tylko mniej niż jedna osoba na pięć rozwiązuje go prawidłowo.

Jak się okazuje Cognitive Reflection Test nie jest nowy. To część pracy badawczej opublikowanej w 2005 r. przez profesora MIT, Shane’a Fredericka. Praca ta pojawiła się całkiem niedawno w sieci, co sprawiło, że wiele osób zmierzyło się z tym testem. W ramach swoich badań profesor Frederick poprosił o wypełnienie testu ponad 3 tys. uczestników z różnych środowisk, i nawet ci, którzy uczęszczali na najlepsze amerykańskie uniwersytety, takie jak Yale i Harvard, mieli trudności z opracowaniem wszystkich odpowiedzi.

Spośród wszystkich osób, które wzięły udział w teście, tylko 17 proc. udało się zdobyć wszystkie punkty, co oznacza, że 83 proc. osób nie zdało testu!!

Znalezienie poprawnej odpowiedzi wymaga stłumienia błędnej odpowiedzi, która pojawia się »impulsywnie« w umyśle – tłumaczy prof. Frederick. A jak ty sobie poradzisz?

Oto trzy pytania testu CRT

  1. Pałka i piłka kosztują łącznie 1,10$. Pałka kosztuje o 1 dolara więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?
  2. Jeśli pięć maszyn w pięć minut robi pięć gadżetów, jak dużo czasu zajmie 100 maszynom wyprodukowanie 100 gadżetów.
  3. W jeziorze rośnie lilia wodna. Każdego dnia wielkość pokrywy z liści lilii podwaja się. Jeśli zakrycie całego jeziora zajmie liliom 48 dni, jak długo zajmie liliom zakrycie połowy jeziora?

Oto trzy najczęstsze odpowiedzi, które w rzeczywistości nie są nieprawidłowe.

1. 10 centów

2. 100 minut

3. 24 dni

Profesor Frederick dodaje: “Każdy, kto zastanowi się nad tym choćby przez chwilę, uzna, że różnica między 1$ a 10 centami wynosi tylko 90 centów, a nie 1$, jak przewiduje problem. W tym przypadku wychwycenie tego błędu jest równoznaczne z rozwiązaniem problemu, ponieważ prawie każdy, kto nie odpowie »10 centów«, w rzeczywistości podaje prawidłową odpowiedź”.

Zatem jakie są prawidłowe odpowiedzi?

1. 5 centów

2. 5 minut

3. 47 dni

 

Źródło: ofeminin.pl

Dodaj komentarz