fbpx

Stworzyła projekt eko-osiedla. Praca Polki wyróżniona spośród 180 prac

180 architektów z 35 krajów i jeden, wspólny cel – stworzenie zeroemisyjnego osiedla, które wpisze się w trend zrównoważonego rozwoju. W tym międzynarodowym konkursie „Architecture at Zero” doceniono projekt studentki z Politechniki Wrocławskiej. 

Ekologiczny trend

Zeroemisyjne osiedle, które pomaga oczyszczać atmosferę oraz nie generuje nadwyżki dwutlenku węgla i zbudowane z ekologicznych surowców. Tak wyglądał projekt studentki Politechniki Wrocławskiej – Dominiki Bednarek. Jej projekt, który równocześnie był pracą dyplomową został doceniony w 11. edycji konkursu „Architecture at Zero”. W tym roku celem konkursu było stworzenie planu osiedla dla miasta Visalia w Kalifornii. Wymogami zakwalifikowania prac było potwierdzenie założeń projektu precyzyjnymi wyliczeniami oszczędności energii oraz ograniczenia emisji. Praca Dominiki Bednarek spełniła wszystkie te wymogi.

Wiele rozwiązań w jednym projekcie

Studentka zaprojektowała osiedle ze 105 mieszkaniami o powierzchni 50-90 m2 mieszczących się na jednej lub dwóch kondygnacjach. Projekt każdego z mieszkań zakładał posiadanie miniszklarni, pompy ciepła oraz systemu pozyskiwania wody z deszczówki. Ponadto budynki będą posiadać na dachach panele fotowoltaiczne, a energia będzie pozyskiwana z użyciem perowskitu. Dodatkowym atutem pracy studentki było zastosowanie ekologicznego materiału do budowy – cegły z konopi. W przeciwieństwie do standardowego budulca beton z konopi posiada właściwości pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery, poprawia mikroklimat wnętrz oraz nie jest atakowany przez grzyby.

Coś dla wspólnoty

Osiedle ma zapewnić równomierny dostęp do światła słonecznego każdemu z budynków. Na jego terenie przewidziane są również tereny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych, dom wspólnotowy z dostępem do pralni, jadalni i pracowni komputerowej, a także parking dla hulajnóg oraz samochodów elektrycznych i spalinowych.

TUTAJ przeczytasz inne artykuły o projektach Polaków.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Deccoria.pl

 

 

 

One thought on “Stworzyła projekt eko-osiedla. Praca Polki wyróżniona spośród 180 prac

Dodaj komentarz