fbpx

Najstarszy żółw świata z okazji 190 urodzin został uhonorowany znaczkami pocztowymi

Żółw Jonathan, który jest uznawany za najstarsze żyjące zwierzę lądowe, obchodził w piątek 190 rocznicę urodzin. Władze Wyspy Świętej Heleny, gdzie mieszka, uhonorowały serią okolicznościowych znaczków pocztowych.

Należący do gatunku żółwi olbrzymich Jonathan jest najstarszym zarejestrowanym żółwiem i najstarszym znanym żyjącym zwierzęciem lądowym. Na początku tego roku trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

Wykluł się w 1832 roku na Seszelach, czyli pięć lat przed tym, jak tron Wielkiej Brytanii objęła Wiktoria, prababcia Elżbiety II.

— Mój Boże, tyle zmian zaszło przez ten czas na świecie. Wojny światowe, powstanie i upadek Imperium Brytyjskiego, gubernatorzy, królowie i królowe, którzy następowali po sobie, to niezwykłe! — mówił Joe Hollins, emerytowany weterynarz, który opiekuje się żółwiem.

Jonathan od 1882 roku przebywa na Wyspie Świętej Heleny, położonej na Oceanie Atlantyckim. Jego wiek jest szacunkowy. Zdjęcie zrobione po jego przybyciu na wyspę pokazuje, że już wtedy miał co najmniej 50 lat. Jonathan mieszka w rezydencji gubernatora wyspy wraz z Davidem, Emmą i Fredem — trójką innych żółwi olbrzymich.

Okolicznościowe znaczki pocztowe

Dla uczczenia najsłynniejszego mieszkańca tej liczącej 4500 mieszkańców wyspy, będącej brytyjskim terytorium zamorskim, wydana została seria okolicznościowych znaczków pocztowych.
Na jednym z nich jest jedno z pierwszych zdjęć żółwia z około 1886 roku. Na innym z kolei widać spotkanie żółwia z brytyjską rodziną królewską w 1947 roku.

Obchody trwały trzy dni

Z okazji umownej rocznicy narodzin Jonathana mieszkańcy Wyspy Świętej Heleny zorganizowali od piątku trzydniowe obchody w rezydencji gubernatora, który w sobotę nakarmił go ulubionymi warzywami. Z kolei w niedzielę żółw mógł spróbować tortu urodzinowego.

Dodaj komentarz