fbpx

Czterodniowy tydzień pracy naprawdę działa? Pozytywne wyniki badań

Kwestia czterodniowego tygodnia pracy staje się coraz bardziej popularna. Czy pracownicy powinni być zatrudniani tylko przez 4 dni w tygodniu przy jednoczesnym utrzymaniu pensji za pięciodniowy tydzień pracy? Choć wielu może stwierdzić, że to przepis na niepowodzenie, rzeczywistość może okazać się zaskakująca.

Pomysł ten opiera się na rzeczywistych badaniach i testach z udziałem pracowników. W 2022 roku Polska Agencja Prasowa donosiła o wzrastającym zainteresowaniu skróceniem tygodnia pracy do 4 dni w Polsce. W tym samym czasie na świecie prowadzono testy oceniające wpływ takiego rozwiązania na efektywność pracy.

Badania te przynoszą obiecujące wyniki, sugerując, że nie ma pogorszenia w osiągach, a nawet obserwuje się wzrost zaangażowania i satysfakcji pracowników. Jak zauważa Luiza Luranc – Jaworek, w 2023 roku przeprowadzono jedno z największych badań na ten temat przez naukowców z University of Cambridge i Boston College, obejmujące 61 organizacji. Eksperyment trwał pół roku i pokazał zmniejszenie poziomu stresu i chorób wśród pracowników, a także mniejsze wypalenie zawodowe i 65-procentowy spadek dni chorobowych.

Brendan Burchell, lider grupy badawczej, podzielił się wnioskami o zmianie podejścia do pracy i wzroście wydajności po skróceniu tygodnia pracy.

Podobne testy przeprowadzono wcześniej w Islandii, z udziałem tysięcy pracowników, które, jak podaje The Independent, zakończyły się sukcesem, nie wykazując spadku jakości usług ani produktywności. Badania te, inicjowane przez Radę Miasta Reykjavik, trwały od 2014 do 2019 roku i pokazały, że krótszy czas pracy przekłada się na większą aktywność społeczną i lepszą produktywność.

Czy w przyszłości doświadczymy rzeczywistości, w której cztery dni pracy tygodniowo będą normą? Zapraszamy do dyskusji na ten temat.

Dodaj komentarz