fbpx

Przebranżowienie – jak właściwie się do niego przygotować?

W wielu sytuacjach ludzie potrzebują zmian, również tych, które dotyczą życia zawodowego. Gdy miejsce pracy staje się coraz większym ciężarem lub pracodawca nie daje dobrych perspektyw na przyszłość, najlepszym wyjściem jest przebranżowienie. Zanim jednak zdecydujemy na ten krok, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Czym jest przebranżowienie?

Przebranżowienie jest często utożsamiane z pojęciem przekwalifikowania. W rzeczywistości oba pojęcia odnoszą się jednak do różnych kwestii. O ile przekwalifikowanie łączy się z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, o tyle przebranżowienie ma już nieco inny sens.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zmiana branży, w której wykonywana jest praca. Przykładowo osoba pracująca na magazynie w hurtowni chce zmienić sektor gospodarki. Decyduje się wtedy na poszukiwanie zatrudnienia na tym samym stanowisku, ale w branży spożywczej.

Kiedy warto pomyśleć o przebranżowieniu?

Sens przebranżowienia będzie zyskał na znaczeniu nie tyle w przypadku wypalenia zawodowego, kiedy wykonywane obowiązki są męczące, ile w kwestii niezadowolenia z obecnego miejsca pracy.

Jest wiele sygnałów, które mają tu ogromne znaczenie. Jeśli jako pracownik czujesz, że nie masz możliwości rozwoju, uzyskujesz niezadowalające wynagrodzenie, między pracownikami panuje toksyczna atmosfera, albo nie do końca wykorzystujesz swój potencjał i wiedzę w funkcjonowaniu firmy na co dzień, właśnie wtedy warto pomyśleć nad zmianą branży.

Podstawowym błędem w przebranżowieniu jest jednak rzucanie obecnej pracy jeszcze przed znalezieniem nowej, przez co tracimy stabilizację finansową. Odejście z firmy będzie bezpieczne dopiero wtedy, gdy otrzymamy inną ofertę współpracy.

5 kroków do właściwego przebranżowienia

Wbrew pozorom zmiana branży nie jest taka prosta. Niewłaściwe poprowadzenie własnej ścieżki zawodowej może mieć bardzo poważne skutki. Myśląc o przebranżowieniu, należy podjąć konkretne kroki:

1. Analiza własnych potrzeb

Zanim na ślepo zaczniemy szukać innej pracy, warto zastanowić się, czego oczekujemy od nowego pracodawcy i jaka branża pozwoliłaby nam rozwinąć skrzydła w kwestiach zawodowych. Jakie czynniki będą tu kluczowe? Czy bardziej zależy nam na wynagrodzeniu, czy na oferowanych przez pracodawcę szkoleniach? Szukasz pracy zdalnej, a może planujesz wizyty w biurze, wybierając formę hybrydową? Wszystko to najlepiej spisać, aby ułatwić dopasowanie dalszej ścieżki kariery do indywidualnych potrzeb.

2. Analiza rynku

W procesie przebranżowienia nie obejdzie się również bez analizy rynku. Wystarczy wejść na stronę https://www.gowork.pl/praca i przyjrzeć się ogłoszeniom, które dotyczą naszego stanowiska, ale w różnych branżach. Trzeba wziąć tu pod uwagę wymagania pracodawców, jak również benefity, które oferują oni potencjalnym pracownikom. Cenne będą również publikowane w Internecie opinie o firmie, pozwalające uniknąć współpracy z przedsiębiorcami, którzy w rzeczywistości tworzą niesprzyjające warunki pracy.

3. Wiedza na temat branży

Wybór konkretnej branży, w jakiej chcielibyśmy pracować, sprawia, że niezbędne będzie uzupełnienie wiedzy w tym zakresie. Im znajomość ta jest większa, tym lepsze wrażenie można wywrzeć na przyszłym pracodawcy. Pomocne będą tu eksperckie artykuły, śledzenie najnowszych trendów, a nawet nawiązywanie kontaktów biznesowych, dzięki którym można poznać branżę “od środka”.

4. Profesjonalne CV i list motywacyjny

Pierwszym krokiem do zainteresowania potencjalnego pracodawcy są przesyłane dokumenty aplikacyjne. Powinny być one schludne i czytelne, aby potwierdzić profesjonalność kandydata.

Aby stworzyć zachęcające CV i list motywacyjny należy najpierw podsumować dotychczasową karierę zawodową, czyli wymienić miejsca pracy oraz umiejętności, które przez ten czas zdążyliśmy zdobyć. Oczywiście należy w nich podkreślić swoje mocne strony, dzięki którym dobrze sprawdzimy się w pracy w tym samym zawodzie, ale w innej branży.

5. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to nieodzowny element procesu poszukiwania nowej pracy. Do niego również trzeba się przygotować, aby liczyć na pozytywny odbiór pracodawcy.

Już na etapie przygotowywania CV i listu motywacyjnego dobrze jest wymienić najważniejsze doświadczenia, czy umiejętności, którymi koniecznie trzeba się pochwalić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Większej pewności siebie doda przeanalizowanie wcześniej odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane przez rekrutera.

Dodaj komentarz