fbpx

Przełom w leczeniu padaczki. Ośmiolatka po usunięciu z mózgu ogniska padaczkorodnego wróciła do domu

W Szczecińskim szpitalu “Zdroje” miało miejsce wyjątkowe wydarzenie medyczne, które zwiastuje nową erę w leczeniu padaczki. Ośmioletnia dziewczynka, cierpiąca na tzw. padaczkę lekooporną, powróciła do domu zaledwie trzy dni po przeprowadzeniu skomplikowanej operacji laserowej. Mała pacjentka ma z szansę na pełne wyzdrowienie.

Forma padaczki, która nie reaguje na standardowe metody leczenia farmakologicznego, przez długi czas była ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Dziewczynka do tej pory borykała się z kilkoma, a nawet kilkunastoma napadami dziennie, co stwarzało ryzyko opóźnienia w jej rozwoju. Prof. Leszek Sagan z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej PUM podkreśla wagę operacji, mając nadzieję na zatrzymanie postępu choroby.

Zabieg przeprowadzony w szpitalu “Zdroje” stanowił pierwszą tego typu operację w Szczecinie, a drugą w Polsce. W Europie tylko kilka specjalistycznych ośrodków posiada odpowiedni sprzęt i umiejętności do realizacji tak zaawansowanych procedur. Dzięki laserowemu usuwaniu ognisk padaczkorodnych z mózgu istnieje realna szansa na kontrolę choroby.

Podczas operacji, która odbyła się pod kierownictwem prof. Sagana, wykorzystano najnowocześniejszy sprzęt, w tym laser Visualase. Ta technologia, będąca częścią zestawu do diagnozowania i leczenia neurochirurgicznego padaczek, została przekazana szpitalowi przez Fundację WOŚP. „Jeśli chodzi o sprzęt, na świecie nie ma nic lepszego” – mówi prof. Sagan.

Operacja została przeprowadzona w dwóch etapach. Pierwszy krok to neuronawigacja i wykonanie otworu w kości czaszki. Następnie, już w pracowni rezonansu magnetycznego, specjaliści z precyzją laserowo usuwali tkanki będące źródłem napadów, kontrolując cały proces w czasie rzeczywistym. Ta metoda pozwoliła na minimalną inwazyjność i szybki powrót pacjentki do zdrowia.

Rokowania są obiecujące, choć jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, czy operacja całkowicie wyeliminowała przyczynę ataków padaczki. Niemniej, od momentu zabiegu, dziewczynka nie miała żadnych napadów, co jest obiecującym znakiem.

Jednym z kluczowych atutów tej techniki chirurgicznej jest jej niewielki stopień ingerencji w organizm. To przyczynia się do szybszej rekonwalescencji pacjenta, dzięki czemu ośmioletnia pacjentka mogła cieszyć się świętami w domowym zaciszu!

One thought on “Przełom w leczeniu padaczki. Ośmiolatka po usunięciu z mózgu ogniska padaczkorodnego wróciła do domu

  • 3 stycznia 2024 at 14:43
    Permalink

    Moim zdaniem potwierdza to tezę, że padaczka wywołana jest przeniknięciem do mózgu groźnych bakterii.

    Reply

Dodaj komentarz