fbpx

83-letni buddyjski kapłan–miliarder daje złotą zasadę traktowania pracowników

Dla 83 letniego miliardera i buddyjskiego mnicha Kazuo Inamoriego, niezwykle ważna rolę w życiu pełni filozofia wschodu. Biznesmen stosuje ją zarówno w życiu prywatnym, jak i w sprawach służbowych. Kazuo uważa, że na pierwszym miejscu należy stawiać interesy swoich pracowników, a nie akcjonariuszy spółki – czym doprowadza inwestorów do szału.

Kazuo Inamori w 1959 roku założył firmę technologiczną Kyocera, która dziś zatrudnia ponad 70 tys. osób. Kilka lat temu został także prezesem zagrożonych bankructwem linii lotniczych Japan Airlines. Postanowił pracować nie pobierając wynagrodzenia i po dwóch latach udało mu się wyprowadzić przedsiębiorstwo na prostą. Jak przyznał, sukces był możliwy dzięki zmianie mentalności pracowników. W tym celu każdemu z nich wręczył małą książkę ze swoimi filozoficznymi zasadami.

Założyciel Kyocery przekonuje, że kluczem do sukcesu jest dbanie o interes pracowników. Jeżeli są zadowoleni, będą wydajniej pracować. Swoją filozofię sukcesu nazwał „Bloomberg”. Opiera się ona na 5 zasadach.

1. „Twoja praca musi być dobra dla innych”

Biznesmen, który jest też buddyjskim kapłanem zen uważa, że w biznesie nie można kierować się wyłącznie własnym interesem. Dlatego, że nasze działania powinny przynieść korzyści także innym osobom. W tym celu motyw naszej pracy musi być dobry dla pozostałych ludzi.

2. „Dąż do perfekcji”

Inamori jest z wykształcenia inżynierem. Prowadzenie firmy porównuje do budowy mostu – 99 proc. pewność, że się nie zawali, to za mało. Dlatego, że osiągnięcie sukcesu wymaga ciągłego dążenia do doskonałości. Jak przekonuje biznesmen, choć na początku jest to trudne, to wraz z przyzwyczajeniem łatwo żyć według tej metody.

3. „Wymyślaj optymistycznie, planuj pesymistycznie”

Inamori radzi, aby podczas przygotowywania pomysłu na biznes przygotować się na wszystkie możliwe scenariusze – także te negatywne. Wskazuje, że po zakończeniu planowania trzeba stać się pesymistą, aby rozpoznać wszelkie możliwe trudności. Następnie można powrócić do optymistycznej realizacji projektu.

4.„Postawa + wysiłek + umiejętności”

Na podstawie tego równania biznesmen oblicza efekty czyjegoś życia lub pracy. Jego zdaniem ta formuła wskazuje, że ludzie wybierają na liderów nie tylko zdolne jednostki, ale także wyróżniające się odpowiednim charakterem i osobowością.

5. „Ustaw swoje cele wyżej niż twoje możliwości”

Biznesmen jest zwolennikiem pozytywnego myślenia. Przekonuje, że w biznesie trzeba spróbować nauczyć się rzeczy, których nie potrafimy. Radzi wyznaczyć cel, którego dziś nie jesteśmy w stanie osiągnąć, następnie określić możliwy termin jego realizacji i pracować ciężej niż ktokolwiek inny, aby plan się udał.

Dodaj komentarz