fbpx

Polak tworzy niesamowite książki, przepisuje je ręcznie przy pomocy pióra

Na co dzień pracuje w firmie poligraficznej, wieczorami oddaje się swojej niecodziennie pasji, w ramach swojego hobby, niczym średniowieczny skryba, przepisuje dzieła przy pomocy pióra. Trzeba przyznać że efekt pracy Pana Wojciech robi naprawdę duże wrażenie.

Przepisanie “Pana Tadeusza” zajęło mu 13 miesięcy, nad dziełem spędzał po 3 godziny dziennie, zużywając w tym czasie 6 wiecznych piór. Rękopis ma 640 stron.

– Kaligrafia to zdecydowanie hobby; piszę i przepisuję w wolnym czasie poza pracą, którą jest projektowanie graficzne. Z pewnością nie można tego traktować jako źródło utrzymania, tym bardziej, że zdecydowałem się na tworzenie prac rozciągniętych w czasie – mówi Wojciech Patro w rozmowie z INN:Poland.

Pan Wojciech do swojej pracy używa piór do kaligrafii lub obsadek ze stalówkami, ma to związek z rodzajem wykorzystywanego papieru, jego gładkości, chłonności itp. Kolor atramentu wybiera na etapie przygotowań, wtedy też decyduje o rozmieszczeniu tekstu, zdobieniach, interlinii. Dla za zachowania założonych marginesów i odstępów stosuje metodę „liniuszka”, czyli szablonu podkładanego pod kartę. Zdobienia rysowane są z głowy, co sprawia, że każda ramka czy ozdobna litera są niepowtarzalne.

Każdy , nawet drobny błąd kończy się tym, że trzeba przepisywać od nowa, na szczęście nie całą książkę, gdyż strony składają se z kartek złożonych na pół, więc maksymalnie trzeba cofnąć się o 4 trony.

Świdnicki skryba pracuje wyłącznie dla siebie. Sam wybiera sobie dzieło, dobiera odpowiednie metody i środki.

– Nie zdarzyło mi się jeszcze wykonać książki na zlecenie. Dotąd pisałem „w ciemno”, licząc na swoje wyczucie i – jak dotąd – udawało mi się trafić w gusta odbiorców. Jestem oczywiście otwarty na propozycje; już sobie kiedyś układałem w głowie scenariusz, w którym przepisuję czyjeś stare, rodzinne pamiętniki. Tymczasem mam w planie stworzenie kolejnych rękopisów, które znów będą realizacją moich indywidualnych „wizji artystycznych” – mówi Patro.

Do tej pory Pan Wojciech przepisał na nowo m.in. Pismo Święte, sonety Szekspira, również „As you like it” i „Plays” tego autora. Kaligrafował też wiersze dla dzieci.

 

Źródło: innpoland, fot. facebook.com/wojtek.patro

Dodaj komentarz