fbpx

Tak brzmi najstarsze zdanie w dziejach człowieka. Zdziwieni?

Archeolodzy odnaleźli i przetłumaczyli najstarsze zdanie w historii ludzkości. Zdanie dotyczy wszy i pochodzi z przełomu trzeciego i drugiego tysiąclecia p.n.e.

Zdanie zapisane w alfabecie kanejskim zostało odkryte przypadkiem przez badaczy z Hebrew University of Jerusalem i Southern Adventist University. Co ciekawe zdanie widniało na grzebieniu z kości słoniowej, którą odnaleziono w już 2017 r., jednak wtedy słowa nie było widoczne. Dopiero podczas czyszczenia, jeden z archeologów zwrócił uwagę na tajemniczą inskrypcję. Po odszyfrowaniu kolejnych znaków (łącznie było ich 17) udało się uformować siedem słów, które utworzyły zdanie o treści: „Niech ten kieł pomoże usunąć wszy z włosów i brody”. Naukowcy podzielili się dobrą informacją w czasopiśmie naukowym „Jerusalem Journal of Archaeology”.

-Napis ten jest bardzo ludzki. Mamy grzebień, a na grzebieniu wypisane życzenie, by zniszczył wszy na włosach i brodzie. Dziś mamy wszystkie te spreje, nowoczesną medycynę, trutki. W starożytności mieli tylko to – wyjaśnił prof. Yosef Garfinkel z Hebrew University w Waszyngtonie.

Co ciekawe, problem wszy był tak powszechny, że dotyczył niemal wszystkich – również osób zamożnych. Jak wyjaśnił prof. Christopher Rollston z George Washington University w Waszyngtonie kość słoniowa była towarem luksusowym sprowadzanym z innych krajów. Można zatem wysunąć wniosek, że na taki przedmiot mogli sobie pozwolić jedynie osoby najbogatsze.

Przypomnijmy, że alfabet kananejski został wynaleziony ok. 1800 lat p.n.e. przez ludy posługujące się językami semickimi. Przedmiot z napisem znaleziono zaś w ruinach starożytnego Lakisz – kananejskiego państwa z przełomu trzeciego i drugiego tysiąclecia p.n.e. Do tej pory z tamtego okresu badacze odnajdywali tylko pojedyncze słowa – nigdy zaś pełne zdanie. Wyjątkowe odkrycie można zatem uznać za przełomowe.

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: TVN Meteo (tvn24.pl)

Dodaj komentarz