fbpx

Ujarzmić inflację? Brytyjczycy znaleźli na nią sposób

Polska to nie jedyny kraj, w którym obywatele dotkliwie odczuwają skutki inflacji. Podobna sytuacja ma miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie roczna stopa inflacji wyniosła 9,4 proc. Mieszkańcy wysp znaleźli sposób, by lepiej kontrolować swoje wydatki.

 

Inflacja galopuje

Jak podają brytyjskie media – roczna stopa inflacji wyniosła w czerwcu 2022 r. na wyspach 9,4 proc. Jest to najwyższy wzrost w ciągu ostatnich czterdziestu lat. W odpowiedzi na tą sytuację Brytyjczycy masowo wypłacają gotówkę, chcąc w ten sposób lepiej kontrolować codzienne wydatki.

Miesiąc po kolejnym wzroście stopy procentowej, w placówkach Post Office wypłacono w sumie 801 mln funtów. Jak informuje operator pocztowy – to najwyższa wypłacona kwota w ciągu ostatnich pięciu lat. W stosunku do czerwca wzrosła o 8 proc., ale w porównaniu z lipcem 2021 r. już o 20 proc.

Gotówka była w odwrocie przez ponad dekadę, pandemia przyspieszyła to, ale teraz się odbija, i to absolutnie z powodu kryzysu kosztów życia. To pomaga ludziom planować budżet, bo używanie gotówki oznacza, że dosłownie możesz liczyć pensy – wyjaśniła ów trend Natalie Ceeley, przewodnicząca rządowego przeglądu poświęconemu dostępności do gotówki Access to Cash Acton Group.

Trzymaj w zasięgu wzroku

Brytyjczycy masowo wypłacali pieniądze przed udaniem się na urlop – aż 71 proc. osób planujących wakacje w kraju zdecydowało się na posiadanie papierowych pieniędzy. Powód jest prosty. Nie widząc pieniędzy i nie posiadając ich fizycznie w portfelu łatwiej jest wydać ich więcej.

Wszyscy wiemy, że jeśli płacisz kartą, tak łatwo jest wydać pieniądze, których nie masz i zrobić debet. Jeśli masz tylko 30 funtów na tydzień, trzymanie tego w banknotach i monetach jest nadal najbardziej efektywnym sposobem planowania budżetu i kontrolowania tego, ile wydajesz – dodała Natalie Ceeley w rozmowie z dziennikarzem stacji BBC.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: NCZAS.COM

Dodaj komentarz