fbpx

W Peru wymyślili jak łapać wodę z mgły! [VIDEO]

Jest wiele miejsc na świecie, gdzie dostęp do wody jest poważnie ograniczony.  Żyjący tam ludzie mają jednak sposoby, żeby ją zdobyć, jeśli nie z deszczu czy uzdatniania słonej wody to przynajmniej z… mgły.

Mgła to nic innego jak skroplona para wodna w postaci miniaturowych kropelek o średnicy mniejszej od ludzkiego włosa. To cenna woda, którą można wykorzystać po oczyszczeniu np. do prania, podlewania upraw, a nawet mycia.

W Peru, gdzie na skutek działalności chłodnego Prądu Peruwiańskiego potrafi nie padać miesiącami i latami, formują się gęste mgły, które utrzymują się całymi tygodniami.

Dlatego mieszkańcy korzystają z nietypowej, ale bardzo pomysłowej, metody łapania mgły.  Zobaczcie VIDEO! Na specjalnych siatkach o powierzchni metra kwadratowego każda, które ustawiane są prostopadle do wiejącego wiatru, osadzają się kropelki mgły, które następnie spływają do zbiorników.

W ten sposób „łapacze mgieł” są w stanie w ciągu jednej tylko doby zebrać do 3 litrów wody na każdy metr kwadratowy siatki, co daje im w sumie nawet od 200 do niemal 500 litrów wody z całego systemu siatek. Jak na lokalne potrzeby to wystarczająca ilość.

Źródło: twojapogoda.pl

Dodaj komentarz