fbpx

1200 euro miesięcznie przez trzy lata. Niemcy sprawdzą, jak bezwarunkowy dochód wpłynie na obywateli

Niemiecki rząd wkrótce przetestuje, jak żyje się obywatelom, gdy otrzymują co miesiąc 1200 euro niezależnie od tego, czy posiadają pracę.  Zdaniem ekspertów, dochód podstawowy może znacząco zmienić jakość życia mieszkańców i zlikwidować źródło stresu.

 

1200 na rękę – co miesiąc

Bezwarunkowy dochód podstawowy to projekt, o którym mówi się od dawna, choć wciąż jest w fazie eksperymentów. Badanie, które zostanie przeprowadzone na niemieckich obywatelach będzie polegało na tym, że grupa osób przez trzy lata otrzyma co miesiąc 1200 euro, niezależnie od innych źródeł zarobkowania.

Eksperyment przeprowadzą: Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych, stowarzyszenie Mein Grundeinkommen oraz naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii i jednego z instytutów im. Maxa Plancka.  W badaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Niemiec po 18. roku życia.

– Chcemy wiedzieć, co się będzie działo z zachowaniami i postawami ludzi, czy dochód podstawowy może pomóc sprostać obecnym wyzwaniom naszego społeczeństwa –wyjaśnił jeden z członków stowarzyszenia Mein Grundeinkommen, Michael Bohmeyer.

 

120 szczęśliwych uczestników

Nie każdy jednak, kto zaaplikuje jako chętny, zostanie przyłączony do programu. Badacze wybiorą jedynie 120 uczestników. Każdy z nich, niezależnie od posiadanej pracy lub jej braku będzie otrzymywał 1200 euro co miesiąc przez okres trzech lat. Naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii będą w tym czasie analizować zmiany zachodzące w życiu uczestników. Sprawdzą m.in. jak bezwarunkowy dochód podstawowy wpłynie na różne obszary życia – zarówno rodzinnego, finansowego – jak i psychicznego po zdrowotne. Badacze będą również regularnie pobierali próbki włosów w celu sprawdzenia poziomu stresu. Program ruszy wiosną 2021 r. i zostanie sfinansowany z 140 tys. prywatnych darowizn.

 

Plusy i minusy

Projekt ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Krytycy twierdzą, że dodatkowe pieniądze zmniejszą motywację i kreatywność do poszukiwania pracy u osób bezrobotnych. Jeżeli program zostanie wcielony w życie, to dochód podstawowy wypłacany każdego miesiąca dla prawie 83 mln obywateli obciąży budżet państwa – a konkretniej – pochłonie prawie bilion euro rocznie.

Zwolennicy z kolei powołują się na podobny eksperyment przeprowadzony w Finlandii. Przypomnijmy, że w 2017 r. fiński rząd rozpoczął dwuletnie badanie, które objęło 2 tys. bezrobotnych. Każdy z nich, co miesiąc otrzymywał 560 euro bezwarunkowego dochodu. Pod koniec 2018 r. program został zakończony. Efekt? Regularne świadczenia pieniężne nie wpłynęły na zwiększenie zatrudnienia, ale zmniejszyły poziom odczuwanego stresu, konsekwencji czego, polepszyło życie i zdrowie badanych uczestników.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: rmf24.pl

Dodaj komentarz