fbpx

Rekordowa wydajność nowego urządzenia fotowoltaicznego. Badacze przesunęli granicę o 30 proc.

Badacze z Finlandii uzyskali 130 proc. wydajność urządzenia fotowoltaicznego. Ich wynalazek usprawni działanie ogniw słonecznych i fotodetektorów. Obecnie pracuje się nad produkcją do użytku komercyjnego.

Zewnętrzna wydajność kwantowa na poziomie 100 proc. oznacza, że każdy foton uderzający w urządzenie fotowoltaiczne generuje jeden elektron w obwodzie zewnętrznym. Do tej pory sądzono, że to maksymalna wydajność możliwa do uzyskania. Tymczasem badacze Uniwersytetu Aalto udowodnili, że jest inaczej, a wynik eksperymentów zdziwił ich samych.

 

Większa wydajność w praktyce

Fińscy naukowcy  opracowali urządzenie fotowoltaiczne, którego zewnętrzna wydajność kwantowa wyniosła o 30 proc. więcej niż dotychczas, a więc 130 proc. To oznacza, że każdy foton generuje średnio 1,30 elektronu. Przy produkcji urządzenia zastosowano czarny krzem z nanostrukturami w kształcie stożków i kolumn absorbujących światło ultrafioletowe.

Kiedy badacze zorientowali się jak dużą wydajność osiągnęli,  w pierwszej chwili pomyśleli, że to błąd. Ich wątpliwości rozwiał jednak narodowy instytut meteorologiczny Physikalisch-Technische Bundesanstalt, który potwierdził wnioski z badań.

Być może to niezwykłe odkrycie sprawi, że w przyszłości wszyscy zmienią sposoby pozyskiwania energii na bardziej ekologiczne. Odkrycie może przyczynić się do znaczącego usprawnienia wszystkich urządzeń wykrywających obecność fotonu, takich jak panele słoneczne oraz czujniki światła.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

 

Dodaj komentarz