fbpx

Prosty sposób na pozbycie się lodu z szyb bez żadnego skrobania

Nie każdy ze zmotoryzowanych dysponuje garażem, a podgrzewane szyby w aucie to na razie również nie standard. Niektórzy kierowcy stosują specjalne maty lub preparaty odmrażające, których stosowanie przez całą zimę może mocno nadwyrężyć portfel.

Tańszym rozwiązaniem wydaje się zakup izopropanolu. To najprostszy alkohol stosowany jako tańszy zamiennik etanolu lub metanolu, obojętny dla większości tworzyw sztucznych. Ze względu na mieszalność z wodą stosowany jest jako dodatek do paliw w celu zwiększenia rozpuszczalności w nich wody i zapobiegania powstawania korków lodowych w przewodach paliwowych.

Można go kupić praktycznie w aptece w małych pojemnikach. W większych ilościach w sklepach internetowych, na stacjach benzynowych, oraz sklepach z częściami samochodowymi. 100 ml kosztuje średnio 3-4 złotych, 1 litr około 10 zł.

Do sporządzenia mieszanki odmrażającej potrzeba zmieszać izopropanol z wodą w proporcji 2/3 izopropanolu i 1/3 wody. Przelać do butelki z rozpylaczem, spryskać zamarzniętą szybę i patrzeć jak lód znika.

Można również stosować izopropanol zapobiegawczo. Jeśli wieczorem spryskamy szyby, lód w ogóle na nich nie zamarznie.

 

Dodaj komentarz