fbpx

3-dniowy urlop po poronieniu. W Nowej Zelandii również dla ojców

Parom w Nowej Zelandii będzie przysługiwał 3 – dniowy urlopu po poronieniu. Nowe przepisy, dotyczące rodziców, którzy stracili dziecko w pierwszych tygodniach ciąży, zatwierdził właśnie jednogłośnie parlament tego kraju.

Zmiana w prawie nastąpiła 24 marca na wniosek posłanki z Partii Pracy – Ginny Andersen. Polityczka przekonywała, że zarówno matka jak i ojciec mają równe prawo do przeżywania żałoby po stracie dziecka. Prawo do 3-dniowego urlopu będzie przysługiwać niezależnie od tego, w którym miesiącu lub tygodniu ciąży nastąpiło poronienie.

Co ciekawe, kobieta, która będzie chciała skorzystać z urlopu, nie będzie musiała przedstawiać żadnego lekarskiego zaświadczenia o poronieniu. Urlop będzie przysługiwać zarówno jej, jak i partnerowi niezależnie od tego, czy byłaby to strata do 20 tygodnia ciąży, czy też „martwe urodzenie” – powyżej 20 tygodnia ciąży.

Ustawodawca wymaga od pracodawcy, by „zgodnie z prawem pracy ufał pracownikowi”. Dokładnie tak samo dzieje się, kiedy pracownik informuje go o śmierci w rodzinie i prosi o urlop w związku z pogrzebem lub celem załatwienia innych formalności. 

Końcowe czytanie mojego postulatu o żałobie w przypadku poronienia […]. Mam nadzieję, że ta ustawa umożliwi ludziom przeżycie smutku oraz będzie sprzyjała większej otwartości w temacie poronienia. Nie powinniśmy bać się naszych ciał i rozmowy o tym” – napisała Ginny Andersen za pośrednictwem Twittera.

Świetna praca Ginny! Jestem dumna, że reprezentujesz mnie jak i innych wyborców. Wykonujesz kawał dobrej roboty!” – komentowali inni użytkownicy.

po poronieniu

Prawo to będzie obejmowało ojca i matkę niezależnie od formalnego statusu ich związku, jak również surogatki. Nowa Zelandia jest teraz drugim po Indiach krajem na świecie, w którym będzie obowiązywać ustawa o urlopie po poronieniu i stracie nienarodzonego dziecka.

Nowa Zelandia już nie pierwszy raz pokazuje swoje prospołeczne i liberalne podejście do obywateli. Ten kraj kilka lat temu pokazał również swój ludzki stosunek do zwierząt, nowelizując ustawę dotyczącą ich dobrostanu i oficjalnie uznając zwierzęta za istoty czujące.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek o tym kraju, kliknij TU

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: national-geographic.pl 

Dodaj komentarz